Math-- Please check

A package of 16 tea bags costs $2.29.
Find the unit price in cents per
tea bag. Round to the nearest tenth
of a cent.

I get 14.3 cent

Will you check to make sure I am correct? How do I round it to the nearest tenth? Or is it already rounded to the nearest tenth?
Please help!





14.3¢ is correct, and yes, it's already rounded to the nearest tenth of a cent.

=)

  1. 0
  2. 0
  3. 6
asked by Aimee

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math, fractions

    Tea Bags of Earl Grey tea weigh 2 grams each, and bags of green tea weigh 3 grams each. A restaurant makes ice tea using 2/5 of the weight from the tea of Earl Grey tea, and 3/5 of green tea. If 180 bags of Earl Grey tea are used,
  2. Math

    Anna is making fruit punch and iced tea to serve during the day. She starts brewing the tea for the iced tea. The recipe for iced tea requires 3 tea bags for every 5 cups of water. Write an equation that can be used to determine
  3. Math

    Mr. Davis bought some boxes of tea bags that were on sale. If each box holds 12 tea bags, which could be the total number of tea bags that he bought?: *
  4. Math

    Mckenzie works for a catering company. She is making iced tea for an upcoming event. For each container of tea, she uses 16 tea bags and 3 cups of sugar. If McKenzie uses 64 tea bags, how many cups of sugar will she use?
  5. math

    ee ann wants to mix tea with 2 Cents per oz with 100oz of tea worth 5 cents per oz to make a mixture worth 3 cents per oz. how much 2 cent tea should be used?
  6. Math

    The manager of a store selling tea plans to mix a more expensive tea that costs $5 per pound with a less expensive tea that costs $2 per pound to create a 140​-pound blend that will sell for $3.80 per pound. How many pounds of
  7. math 3

    Mc kenzie works for a catering company. she is making iced tera for an upcoming event. for each container of tea, she uses 16 tea bags and 3 cups of sugar. If Mc kenzie uses 64 tea bags, how many cups of sugar will she use?
  8. math-- check my answers!

    You are in "Car Parts USA" buying some headlight bulbs.  The original price is $19.99, but you have a coupon for $6.00 off.  What is your subtotal for the bulbs? $13.99 *** $24.99 $17.85 You are at a convenience store picking up
  9. math

    Michelle will divide 36 herbal tea bags and 48 mint tea bags among gift boxes. Each gift box will have the same number of herbal tea bags and the same number of mint tea bags. What is the greatest number of gift boxes Michelle can
  10. math

    10. Michelle will divide 39 herbal tea bags and 91 mint tea bags among gift boxes. Each gift box will have the same number of herbal tea bags and the same number of mint tea bags. What is the greatest number of gift boxes Michelle

More Similar Questions