math

Write a proportion that is equivalent to the statement: If 3 gallons of gasoline cost $5.37, then 8 gallons will cost $14.32.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 48
asked by selma
  1. 3/5.37 = 8/14.32

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Write a proportion that is equivalent to the statement: If 3 gallons of gasoline cost $5.37, then 8 gallons will cost $14.32. On this one I have know idea how to perform this equation looked for examples no luck can someone help

    asked by Joanne on December 4, 2008
  2. math

    Write a proportion that is equivalent to the statement: If 3 gallons of gasoline cost $5.37, then 8 gallons will cost $14.32.

    asked by selma on October 5, 2008
  3. math

    Write a proportion that is equivalent to the statement: If 3 gallons of gasoline cost $5.37, then 8 gallons will cost $14.32.

    asked by Anonymous on November 15, 2009
  4. MATH

    WRITE A PROPORTIAN THAT IS EQUIVALENT TO THE STATMENT : IF 3 GALLONS OF GASOLINE COST $5.37, THEN 8 GALLONS WILL COST $ 14.32.

    asked by kRISTIN on October 3, 2009
  5. math

    Please double check me. A community service organization has 19 men and 7 women in its memebership. Write the ratio of women to men. a 19/7 b 7/19 c 19/26 d 7/26 answer: b Write a proportion that is equivalent top the statement:

    asked by Kim on March 9, 2008
  6. Algebra

    Write the function rule for the total cost in dollars of gasoline if w gallons of gasoline for $6 per gallon

    asked by Frida on July 26, 2017
  7. math check please

    1 four buttons have diameters of 5/8 , 3/4, 9/16, and 7/8 which buttons is smallest? answer 9/16 2. I spent 1/3 of my time doing math homework and 2/7 preparing for a history test . what fraction of study time remain? answer:

    asked by larry on February 8, 2007
  8. algebra

    Kevin decides to mix grades of gasoline in his truck. He puts in 5 gallons of regular and 10 gallons of premium for a total cost of $61.30. If premium gasoline costs $0.22 more per gallon than regular, what was the price of each

    asked by larry on October 18, 2016
  9. math check

    1 four buttons have diameters of 5/8 , 3/4, 9/16, and 7/8 which buttons is smallest? answer 9/16 2. I spent 1/3 of my time doing math homework and 2/7 preparing for a history test . what fraction of study time remain? answer:

    asked by larry on February 8, 2007
  10. math

    Suppose that you learn, prior to your trip to British Columbia, that gasoline will cost $1.50 (in Canadian dollars) for every liter you purchase. You know from checking the Internet that 1 liter is equivalent to 0.26 gallons and

    asked by emma on May 11, 2013

More Similar Questions