English

Posted by rfvv on Saturday, December 19, 2015 at 12:10am.



1. I didn't eat apples or pears.
2. I didn't eat apples and pears.
================
#1 mean "I didn't eat apples. I didn't eat eat pears, either." Am I right? Then, what about #2? What does #2 mean in the following three sentences? Or would you paraphrase #2 in detatil?(Thank you for your help.)

3. I didn't eat both apples and pears.
4. I didn't eat apples. I didn't eat pears, either.
5. I ate apples, but I didn't eat pears.
Or I didn't eat apples, but I ate pears.

•English - Reed, Saturday, December 19, 2015 at 6:13am
All of these are correct except #3. The word "both" is redundant (unnecessary). "apples and pears" means both without the word "both".
================
Thank you for your help. I corrected some errors...Would you clarify the meaning of Sentence 2?

2. I didn't eat apples and pears.



asked by rfvv
  1. It means you did not eat apples and pears. Out of context it just means what it says. Perhaps you dislike apples and pears and did not eat them when offered or you ate bananas and oranges and declined to eat apples and pears.

    posted by Reed

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. English

    1. i didn't eat applea or pears. 2. i didn't eat applea and pears. ================ #1 mean "I didn't eat apples. I didn't eat eat pears, either." Am I right? Then, what about #2? What does #2 mean in the following three
  2. Math

    A fruit seller had 450 apples and pears.He sold 1/2 of the apples and 1/4 of the pears. He had a total of 265 apples and pears lefty How many more apples than pears did he have at first. Thanks😊
  3. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the
  4. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the
  5. Algebra!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the
  6. math

    a crate contains apples, pears, and oranges.There are 184 apples and pears and 248 apples and oranges. there are 3 times as many oranges as pears. how many apples are in the crate? How do I show my work to solve this problem using
  7. Math

    Jai has 35 pieces of fruit. They are all apples and pears. He has 15 more apples than pears. How many pears does he have?
  8. English

    1. Don't eat too much apples before going to bed. 2. Don't eat too many apples before going to bed. (Which one is grammatical?) 3. His hobby is riding a horse. 4. His hobby is to ride a horse. 5. His hobby is riding on a horse.
  9. English

    I don't understand the question???? Can somebody give an example. Complete the chart below with the present simple tense, using the verb ‘go’: PERSON I you he/she/it we you they POSITIVE I live here We eat here QUESTION When
  10. English

    I don't understand the question???? Can somebody give an example. Complete the chart below with the present simple tense, using the verb ‘go’: PERSON POSITIVE QUESTION I I live here When did you you We eat here move here

More Similar Questions