math

A meat department manager discovrs that she can sell m(x) killograms of ground beef in a week, where m(x) = 14 700 - 3040x, if she sells it at x dollars per kilogram. She pays her supplier $3.21/kg for the beef.
a) Determine an algebraic expression for P(x), where P(x) represents the total profit in dollars for 1 week.
b) Find the equation for the inverse relation.
c) Write an expression in function notation to represent the price that will earn $1900 in profit. Evaluate and explain.
d) Determine the price that will maximize profit.
e) The supply cost drops to $3.10/kg. What price should the manager set? How much profit will be earned at this price?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. cost c(x) = 3.21*m(x)
    revenue r(x) = x*m(x)
    profit p(x) = r(x)-c(x)

    Now go for it.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. ALGEBRA

    Max charges $3.50 per hour when he mows lawns, plus $6.00 for transportation expenses. Which function rule represents the amount y Max charges to mow lawns for x hours? y = 9.50x y = 6.00x + 3.50 y = 3.50x + 6.00***** y = 2.5x The

  2. Math ASAP please

    13. Mia charges $2.25 per hour when she babysits, plus $5.00 for transportation expenses. Write a function rule to represent the amount y Mia charges to babysit for x hours. (1 point) y = 2.25x + 5.00 y = 5.00y + 2.25 y = 5.00x +

  3. Math

    Six friends share 5 meat pies. Each friend first eats half of a meat pie. How much more meat pie does each friend need to eat to finish all the meat pies and share them equally?

  4. math

    calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal portions. a)find the weight of 1 portion of beef. b)fin the weight of 4 portions of beef.

  1. Math

    Saeed bought 21 1/2 lb. of ground beef. He used 1/4 of the beef to make tacos and 2/3 of the remainder to make quarter-pound burgers. How many burgers did he make

  2. statistics

    sing the proper average, find the average number of grams of fat per ounce of meat or fish that a person would consume over a 5-day period if he ate these: 3 oz fried shrimp 3.33 g/oz of fat 3 oz veal cutlet 3.00 g/oz of fat 2 oz

  3. Mathematics

    Saeed bought 21 1/2 lb. of ground beef. He used 1/4 of the beef to make tacos and 2/3 of the remainder to make burgers. How many burgers did he make?

  4. Career

    Ben’s job responsibilities include ordering in supplies, tracking inventory, managing waitstaff, and greeting guests. What does Ben do? A) warehouse manager B)restaurant manager C)hotel manager D)shipping company manager Is it

  1. math

    Rose uses 1/8 pound of beef for each taco she makes. If she wants to make 12 tacos, how much beef will she need?

  2. health information

    becoming a split department manager. Generate a list of the ways in which you believe your responsibilities and the tasks you perform are likely to change because of the merger and your resulting new role?

  3. Math

    3. What are the next three terms of the sequence 6, 12, 18, 24 a; 28, 34, 40 b; 30, ,34, 38 c; 30, 36, 44 d; 30, 36, 42 --------------------------- 14. The sale price of ground beef at a local grocery store is $1.49 for the first

  4. ER modelling

    For each of the following pairs of rules, identify two entity types and one relationship. State the cardinality for relationship in each case. If you don’t think enough information is available to define either of these, then

You can view more similar questions or ask a new question.