algebra

A corner store sells two kinds of baled goods:cakes and pies.A cake costs $13 and a pie cost $6.In one day ,the store sold 9 baked goods for a total of $75 .How many cakes did they sell

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Sold X cakes.
    Sold Y pies.

    Eq1: x + y = 9.
    Eq2: 13x + 6y = 75.
    Multiply Eq1 by -6 and add the Eqs.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    At Laurita's bakery 3/5 of the baked goods are pies and the rest are cakes. 1/3 of the pies are coconut. 1/6 of the cakes are angel-food. What fraction of all of the baked goods at Laurita's Bakery are coconut pies? What fraction

  2. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells

  3. Math

    At Laurita's bakery 3/5 of the baked goods are pies and the rest are cakes. 1/3 of the pies are coconut. 1/6 of the cakes are angel-food. What fraction of all of the baked goods at Laurita's Bakery are coconut? What fraction of

  4. Business Math

    Abigail sells rice to store. she has a total of 125 cavans that she plans to distribute to three stores. if she gives 1/5 of what she has to store A can she devide the remaining equally to store B and C? how many store A and store

  1. Calculus

    A sporting goods store sells 100 pool tables per year. It costs $20 to store one pool table for a year, based on the average inventory on hand. It costs $40 for each delivery of pool tables. How many times per year and in what lot

  2. Econ

    At Nick's Bakery, the cost to make his homemade chocolate cake is $3 per cake. He sells three and receives a total of $21 worth of producer surplus. Nick must be selling his cakes for a. $2 each. b. $7 each. c. $8 each. d. $10

  3. math

    Rachel is frosting the top of two cakes and wants to know which cake will require more frosting. one cake is round with a diameter of 8 inches. the other cake a square with the length of 9 inches. the top of which cake has a

  4. math

    A corner store sells two kinds of baked goods: cakes and pies. A cake costs $14 and a pie costs $8. In one day, the store sold 12 baked goods for a total of $144. How many cakes did they sell?

  1. math

    pt) Anne, Bill, and Cathy are eating dinner together at a restaurant. When it is time for dessert, the server tells them that the restaurant has apple, cherry, pecan, blueberry, and pumpkin pies; carrot, German chocolate, coconut,

  2. Algebra

    Kate wants to buy a new bicycle from a sporting goods store. The bicycle she wants normally sells for $360. The store has a sale where all bicycles cost 5/6 of the regular price. What is the sale price of the bicycle? Please help

  3. Eng 2

    Which sentence has a compound predicate with a direct object? a) Anne backes cakes and cookies. b) Anne loves to bake cakes. c) Anne took baking classes d)Anne baked a cake and ate it

  4. maths

    there are 7 children standing in a line ,not all of whom have the same number of cakes with them, if the first child distributes his cakes to the remaining six children such that he doubles their respective no.of cakes ,then he

You can view more similar questions or ask a new question.