Math

Mat has 4pies jake has 4pies Sam has 3 pies can you write a muliplication sentence to find how many pies they have altogether

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. (2 * 4) + 3 = ?

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells

  2. math

    In 6 hours,an experienced cook prepares enough pies to supply a local restaurant's daily order. Another cook prepares the same number of pies in 7 hours. Together with a third cook, they prepare the pies in 2 hours. Find how long

  3. math

    Jordana baked 4 apple pies. she wants to share them equally among 3 neighbors. what fractional part of the pies will each neighbor get?

  4. Math

    Wallace has a $500 budget for a pizza party. Pizza pies cost $12 each. He will also purchase drinks for $30, paper plates for $15 and napkins for $6. Write and solve an inequality that shows how many pizza pies Wallace can

  1. math

    Mrs. Jones bakes pies. She always cuts each pie into 8 slices. There are 13 slices left on the counter. Write the number of pies on the counter as a mixed number and as an improper fraction. Please help.

  2. Algebra II

    your club is baking strawberry and apple pies for a bake sale. They need at most 18 pies, and cannot have more than 12 apple pies. Write and graph a system of inequalities to model this system.

  3. maths

    The Cooking Club made some pies to sell at a basketball game to raise money for the new math books.The cafeteria contributed four pies to the sale.Each pie was then cut into five pieces and sold.The were a total of 60 pieces to

  4. algebra

    For every dime spent, Sam receives 15 food pebbles to feed the animals at the zoo. Sam fed the animals a total of 135 food pebbles. Write and solve an equation to find the number of dimes Sam spent at the zoo.

  1. college algebra math help

    Laura owns and operates Aunt Linda's Pecan Pies. She has learned that her profits, P(x), from the sale of x cases of pies, are given by P(x) = -x^2 + 14x + 51. a. The company will "break-even" when the profit is zero. How many

  2. Math

    A photograph measuring 8 inches by 6 inches is surrounded by a mat. The mat has the same width on all sides of the photograph. The photograph and mat are put into a glass photo frame which just covers the outside of the mat. If

  3. MicroEcon

    The market for apple pies in the city is competitive and has the following demand schedule: Price Quantity Demanded $1 1,200 2 1,100 3 1,000 4 900 5 800 6 700 etc... 13 0 Each producer in the market has fixed costs of $9 and the

  4. Algebra

    jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal $4.99. write an equation that represents the total cost c of

You can view more similar questions or ask a new question.