math

this one is kind of hard

julia can buy 3 jellybeans for 5 cent. she can buy a piece of gum for 2 cent. if julia spends 50 cent in all and gets 28 items, how much of each kind of candy does she have?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 232
  1. Say J = no. of jellybeans
    and G = no. of pieces of gum

    then J + G = 28 (items)
    and 5J/3 + 2G = 50 (cents)
    so 5J + 6G = 150
    and 5J + 5G = 140

    You've now got two equations which differ by exactly 1 x G. Can you finish it off?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. I d'nt understand this part

    so 5J + 6G = 150
    and 5J + 5G = 140

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. They come from multiplying the previous two equations by 5 and 3 respectively. What you're trying to do is get two equations that you can use to eliminate one of the two variables, so after I multiplied the equation that reads 5J/3 + 2G = 50 by 3 to clear the fraction, I then needed to multiply the equation that reads J + G = 28 by 5 to get the same multiplier for J. By good luck, that leaves me with 6G in one equation, and 5G in the other. Is that okay?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. Thanks so much

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. What I *could* have done instead would be to just multiply the first equation by 2 to make the first one have the same number of Gs as the second:

    J + G = 28 (items)
    5J/3 + 2G = 50 (cents)

    Multiplying the first one by 2 would give me:
    2J + 2G = 56
    5J/3 + 2G = 50
    so J/3 = 6

    If you solve this for J and then feed that answer back to solve for G, you should get the same answer as before.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. English

    In "Names/Nombres," Julia Alvarez's mother quotes Shakespeare: "A rose by any other name would smell as sweet. " In an essay, discuss the meaning of the quotation and how it applies to Julia. Use details from the essay to support

  2. L.A. The Governess :)

    The literature is The Governess by Neil Simon. What do you learn from these stage directions in The Governess? [The faintest trace of a smile her lips] A. Julia is suddenly very happy. B. Julia knows something Mistress doesn't

  3. algebra

    Jason went to the post office and bought both 41-cent stamps and 26-cent postcards and spent $10.28. The number of stamps was 4 more than twice the number of postcards. How many of each did he buy?

  4. Math

    Each day Julia's math Teacher gives class a warm up qs. It's true/false 20% of the times and multiple choice 80% . Julia gets 70% on true false correct and 90% on multiple choice correct. Julia answered today's question correctly.

  1. math

    Karen and Wayne need to buy a refrigerator because theirs just broke. Unfortunately, their savings account is depleted, and they will need to borrow money in order to buy a new one. Sears offers them an installment loan at 15%

  2. math

    In Matt’s pocket there are 8 watermelon jellybeans, 4 vanilla jellybeans and 4 butter popcorn jellybeans. What is the smallest number of jellybeans that he must take out of his pocket to be certain that he takes at least one of

  3. math

    Julia collects colored beads for craft projects. Of Julia’s beads, 4/ 9 are silver, 1/5 are gold, and 1 /4 are blue. The rest of the beads are red. Which expression gives the closest estimate of the fraction of red beads Julia

  4. English

    From which statement in The Governess could you conclude that mistress is self important? A. I didn't bother making a note of it because I always do it*** B. Maybe you heard forty when I said thirty C. I excelled in mathematics.

  1. Math

    Julia shops at two different stores. Felipe's foods, and Desean's Dell. She compares the prices in the two stores to determine which one has the better buy on the items she needs. Use the table to select the correct answers for

  2. Algebra

    A bowl contains 10 jellybeans (4 red, 1 blue, and 5 white). If you pick 3 jellybeans from the bowl at random and without replacement, what is the probability that exactly 2 will be red? Express in a common fraction.

  3. algebra 1

    plz explain how to do this in detail: using only 39 cent and 24 cent stamps, charlie put $7.14 postage on a package he mailed to his sister. if he used twice as many 39 cent stamps as 42 cent stampsp, how many 24 cent stamps did

  4. Math

    Type the price per unit in blanks a and b, and place an x by the best buy. Round your answer to the nearest tenth of a cent. a. Tomato juice, 48 oz. can for $2.49 would = ______¢ per oz. b. Tomato juice, 6-pack of 10 oz. cans for

You can view more similar questions or ask a new question.