Math

Not Urgent But Please Check My Answer:
A pencil at a stationery store costs $1, and a pen costs $1.50. Stella spent $21 at the store. She bought a total of 18 items. Which system of equations can be used to find the number of pencils (x) and pens (y) she bought?

I think it is this: x + 18y = 21
x = 1.5y


18x + y = 21
x = 1.5y


x + 1.5y = 21
x + y = 18


I know for a fact not this: 1.5x + y = 21
x = 18y

asked by Nina
  1. x = number of pens

    y = number of pencils


    She bought a total of 18 items.

    x + y = 18


    Stella spent 21 $

    1.5$ * x + 1 $ * y = 21 &

    1.5 x + 1 * y = 21

    1.5 x + y = 21


    You must solve system :

    x + y = 18

    1.5 x + y = 21

    The solutions aree .

    x = 6

    y = 12


    Proof :

    6 * 1.5 $ + 12 * 1 $ = 9 $ + 12 $ = 21 $

    posted by Bosnian
  2. OR if you write :

    x = number of pencils

    y = number of pens

    then

    x + 1.5 y = 21

    x + y = 18

    posted by Bosnian

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. English

    1. I bought a ball-point pen at the stationery store. 2. I bought a ballpoint pen at the stationery store. 3. I bought a ball pen at the stationery store. 4. I bought a ballpen at the stationery store. 5. I bought a ball point at
  2. Maths

    A ruler is 10 cents more than a pencil. If 2 rulers and 5 pencil costs 3.70 dollars, how much is the cost for a single pencil?
  3. Math

    A notebook costs 4 times more than a pencil. The pencil is 30gh less than the note book . What is the price of the pencil
  4. English

    1. I usually buy waffles from the cart on the road near Seowon Market. 2. Walk from the school gate toward Chungrryeol Apartment. The restaurant is between the bookstore and the post office across from the apartment. 3. Go out of
  5. Math

    A pen costs twice as much as a pencil. If Susan spends $ 1.50 for a pen and a pencil, how much does a pencil cost ?
  6. Math

    A pen costs twice as much as a pencil. If Susan spends $ 1.50 for a pen and a pencil, how much does a pencil cost ?
  7. Math

    At one store, a pair of jeans costs $29 and a shirt costs $25. At another store, the same kind of jeans costs $26 and the same kind of shirt costs $20. The answer is 29j – 26j + 25s -20s = 3j – 5s. What is the question?
  8. Math

    If a pencil costs 300% more than an eraser and the eraser costs 25 cents, what is the cost of the pencil?
  9. math

    If a pencil costs 300% more than an eraser and the eraser costs 25 cents, what is the cost of the pencil?
  10. mircoeconomic

    Lakshani has $5 to spend on pens and pencils. Each pen costs $0.50 and each pencil costs $0.10. She is thinking about buying 6 pens and 20 pencils. The last pen would add five times as much to her total utility as the last pencil.

More Similar Questions