Algebra

A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of
$13
and then an additional
6
cents per minute of use. In Plan B, there is no monthly fee, but the customer pays
8
cents per minute of use.
For what amounts of monthly phone use will Plan A cost at least as much as Plan B?
Use
m
for the number of minutes of phone use in a month, and solve your inequality for
m
.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. For m minutes, we want A >= B. So

    13+0.06m >= 0+0.08m

    1. 👍
    2. 👎
  2. A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of
    $5
    and then an additional
    4
    cents per minute of use. In Plan B, there is no monthly fee, but the customer pays
    6
    cents per minute of use.
    For what amounts of monthly phone use will Plan A cost at least as much as Plan B?
    Use
    m
    for the number of minutes of phone use in a month, and solve your inequality for
    m
    .

    1. 👍
    2. 👎
  3. asdasdad

    1. 👍
    2. 👎
  4. hi subscribe to my youtube channel PTW LIES

    1. 👍
    2. 👎
  5. A phone company charges 15 cents a minute to call a person long distance and a flat charge of 50 cents. If you want to spend no more than $5.00 on a phone call, write an inequality to represent this situation. *

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $18 plus an additional $0.10 for each minute of calls. Plan B costs $22 plus an additional $0.08 for each minute of calls. For what amount of calling do the two plans cost the

  2. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $35.70 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, the customer pays a monthly fee of $30 and then an additional 7

  3. Math

    A phone company uses the equation y=0.15x+10 to find y, the monthly charges for a customer sending x text messages. How many text messages are sent if the monthly charge is $77.50?

  4. Algebra

    A phone company has a monthly data plan where a customer pays flat monthly fee of $20 and then a certain amount of money per gigabyte (GB) of data used on the phone. If a customer uses 3 GB, the monthly cost will be $26. If the

  1. math

    Raj is deciding between two cell phone plans, A and B, which are both linear functions. The monthly charge for plan A according to the number of minutes used is shown in the table. Monthly Charge for Plan A Minutes used, x Monthly

  2. math

    The monthly cost (in dollars) of a long-distance phone plan is a linear function of the total calling time (in minutes). The monthly cost for 40 minutes of calls is $12.18 and the monthly cost for 97 minutes is $17.31. What is the

  3. Math

    A cell phone company offers two different plans. Plan A: Monthly fee of $28 30 free minutes $0.45 per additional minute Plan B: Monthly fee of $40 No free mins $0.25 per additional minute Determine the time in the mins that

  4. Math

    Your long distance telephone providers offers two plans.Plan A has monthly fee of $15 and $0.25 per minute. Plan B has a monthly fee of $20 and $0.05 per minute.Write and solve an equation to find the number of minuts that you

  1. Math

    a cell phone company offers the following plan: monthly charge (which includes 500 minutes) for $40 and a charge for additional minutes will be 5 cents a minute. write a piecewise function function putting x&y terms that can be

  2. Math

    A person is choosing between two cellphone plans. Data Plan A has a monthly fee of ​$ with a charge of ​$ per gigabyte​ (GB). Data Plan B has a monthly fee of ​$ with a charge of ​$ per GB. Complete parts a and b below.

  3. Math

    Rafi is upgrading his cell phone and monthly service plan. Triax Cell offers a new phone for $50 and unlimited service for a monthly fee of $40. CellUR offers a new phone and unlimited service for a monthly fee of $50. After how

  4. Math

    Your service contract for washer repair maintenance is offered at $48 per year. If a customer wants to pay it off in equal monthly installments for one year and if the true annual interest charge is 18%, what should his monthly

You can view more similar questions or ask a new question.