MATH

11.) A company produces a product for which the variable cost is $12.30 per unit and the fixed costs are $98,000. The product sells for $17.98. Let x be the number of units produced and sold.

a.) the total cost for a business is th sum of the variable cost and the fixed costs. Write the total cost C as a function of the number of units produced.

b.) write the revenue R as a function of the number of units sold.

d.) Write the profit P as a function of the number of units sold.
I know that P=R-C...

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. c = 98,000 + 12.3 x

    r = 17.98 x

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A company manufactures x units of Product A and y units of Product B, on two machines, I and II. It has been determined that the company will realize a profit of $3/unit of Product A and a profit of $6/unit of Product B. To

  2. math

    Suppose a company has fixed costs of $45,600 and variable cost per unit of 1/3x + 444 dollars, where x is the total number of units produced. Suppose further that the selling price of its product is 2368 − 2/3x dollars per unit.

  3. math

    The pricing policy of a company follows the demand equation p=D(x). D(x) being the price per unit when x units are demanded. After studying the market trends the company determines the price function that is given by D(x)=

  4. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per

  1. Math

    The nutritionistof FLC Foods, Inc. designed a new product for everybody's consumption and believes that the variable cost in producing the said product is Php950.00 per unit and the fixed cost is Php60,000. Write the total cost as

  2. ACC

    someone help me with this questions please 1. How would the following costs be classified (product or period) under variable costing at a retail clothing store? Cost of purchasing clothing Sales commissions A) Product Product B)

  3. accounting

    Fixed Company produces a single product selling for $30 per unit. Variable costs are $12 per unit and total fixed costs are $4,000. What is the contribution margin ratio? (Points :1) 1.67 2.50 0.40 0.60

  4. CVP Analysis - Business Math

    Engineering estimates show that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per unit. Based on market research, the selling price of the product is to be $120 per unit and variable selling expense is expected to

  1. ACC

    A reason why absorption costing income statements are sometimes difficult for the manager to interpret is that: A)they omit variable expenses entirely in computing net operating income. B)they shift portions of fixed manufacturing

  2. Math/Economics

    Suppose that a firm has only one variable input, labor, and firm output is zero when labor is zero. When the firm hires 6 workers it produces 90 units of output. Fixed cost of production are $6 and the variable cost per unit of

  3. accounting

    During Denton Company’s first two years of operations, the company reported absorption costing net operating income as follows: Year 1 Year 2 Sales (@ $64 per unit) $ 1,216,000 $ 1,856,000 Cost of goods sold (@ $32 per unit)

  4. Business

    At an activity level of 8,800 units, Pember Corporation's total variable cost is $146,520 and its total fixed cost is $219,296. For the activity level of 8,900 units, compute the following values. Required: A. The total variable

You can view more similar questions or ask a new question.