algebra

Pizza costs $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Price # of pizzas
    1.50 1
    3.00 2
    4.50 3
    6.00 4

    each pizza costs 1.50 so you add on 1.50 to each slice of pizza you buy

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A 6 inch personal pizza has 630 calories, with 240 of those from fat. A 16 inch pizza is cut into 8 slices. Estimate the number of calories in one slice of a 16 inch pizza.

  2. Math

    Use the table to answer the following questions. Hours Miles 2 90 3 135 5 225 6 270 a. Find the constant of proportionality. b. Use the constant of proportionality to write a unit rate for the data in the table. c. Write an

  3. Math

    Pizza cost $1.50per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost?

  4. Math

    Do the values in the table represent a proportional relationship? x 2 3 4 5 y 5 6 7 8

  1. algera help plzzzz

    In the diagram​ below, what is the relationship between the number of pentagons and the perimeter of the figure they​ form? Represent this relationship using a​ table, words, an​ equation, and a graph.

  2. calculus I

    a slice of pizza, in the form of a sector of a circle, is to have a perimeter of 24 inches. What should be the radius of the pan to make the slice of pizza largest?

  3. Physics

    Can you help me please? A slice of pizza contains about 290 Calories, which is equal to about 1200 Kilojoules. If you burned your pizza as fuel to power an oven with a 1000W output, how long would one slice power this oven? Assume

  4. math

    A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza. Let tt represent the number of toppings and cc represent the total cost of the

  1. Mathematics

    Sample Work Assignment Algebra 1A Chapter 4 You must show all work. No decimal answers. Sketch a graph to represent the situation. Label each section. 1. The temperature changed as Nadia preheated the oven, baked the cookies, and

  2. Math

    The following table shows a proportional relationship between w and z. w=18 and z=2. Write an equation to describe the relationship between w and z.

  3. math

    A class is. Planning. A. Party. A pizza restaurant cuts. Each. Pizza. Into 8. Slices there are 32 students how many. Pizzas. Does the. Class. Need to. Order. For each. Student to have a slice explain please

  4. math

    alk of the Town is a cell phone provider. They charge by the month. The first month of service costs $72.99. The second month of service costs $101.44. The third month of service costs $129.89. Write an equation in the form of y =

You can view more similar questions or ask a new question.