Math

8 ft of ribbon cost $4.80. The ribbon was cut into pieces measuring 16 inches. What is the cost of each piece?

Is the answer $0.80?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Correct.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. Thank you

    1. 👍
    2. 👎
  3. You're very welcome.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    The ribbon on a spool is 10 yards long. How many 6 inch pieces of ribbon can be cut from the spool?

  2. Math

    The length of a ribbon is 3/4 meter Sun Yi needs pieces measuring 1/3 meter for an art project. What is the greatest number of pieces measuring 1/3 meter that can be cut from the ribbon? How much ribbon will be left after sun yi

  3. math

    Anais bought 2 1/2 yards of ribbon. She had 2 feet 8 inches of ribbon left after trimming some curtains. How many inches of ribbon did Anais use to trim the curtains?

  4. math

    if it takes 8 inches of ribbon to make a bow how many bows can be made from 3ft of ribbon will any ribbon be left over if so how much

  1. math

    How many 1/8-inch pieces of ribbon can be cut from a piece of ribbon that is 3/4 inch long?

  2. Help math

    a ribbon measuring (v+4) feet in length was cut into two pieces in the ratio 3:7. What was the length of the longer piece? answer

  3. algebra

    Anais bought 2 1/2 yards of ribbon. She had 1 feet 6 inches of ribbon left after trimming some curtains. How many inches of ribbon did Anais use to trim the curtains?

  4. Math

    if 12 ft of ribbon is cut into pieces that are 2 1/4 ft long,how much ribbon is left over?

  1. math

    Anais bought 4 1/2 yards of ribbon. She had 3 feet 8 inches of ribbon left after trimming some curtains. How many inches of ribbon did Anais use to trim the curtains? Anais used _____ inches of ribbon.

  2. Math

    Mario has a ribbon that is 5/8 yard long if she cuts her ribbon into 6 equal pieces what will be the length of each new pieces? I really need some help this test i'm doing has 50 math questions. And i'm really bad at math.

  3. math

    Mary bought a roll of ribbon.After using 5/8 of the ribbon to decorate some packages,she had 15ft of the ribbon left.How many feet of ribbon did she buy?

  4. math

    Tom used 5/8 yard of ribbon to tie weights on the tail of his kite. He cut the length of ribbon in equal pieces that were 1/12 yard long. How many pieces, each 1/12 yard long did Tom cut from the 5/8 yard ribbon?

You can view more similar questions or ask a new question.