math

5 bananas for 1.95 give the unit rate

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 31
asked by john`
  1. 1.95 / 5 = ??

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. 0.39 per banana

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by al

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A fruit seller buys 100 bananas for Rs 40. Twenty bananas are spoiled and thrown away. At what rate should he sell the remaining so as to gain 10% ? Pls give me the solution of it.

    asked by sam on November 18, 2015
  2. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc.

    asked by hannah on September 26, 2006
  3. Math

    This year's harvest from a small, remote banana plantation consists of 3000 bananas. The farmer's camel can carry up to 1000 bananas at a time. The market where the bananas are sold is 1000 miles away. Unfortunately, the camel

    asked by Bailie on February 28, 2013
  4. math

    A research based on 150 students relating to their favorite fruit revealed the following: 90 students preferred Apples; 75 preferred Bananas; and 55 preferred Strawberries; 30 of them preferred Bananas and Strawberries; 15

    asked by Math help on March 15, 2018
  5. Math(Unit Rate)

    If 20 units= 10kg whats the unit rate? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ is that your gf? "sam"???? 20/10 reduce,= 2/1 divide,=.5 Kg/unit calculate the unit rate what dose this mean Find each unit rate. $112 in 8 hours

    asked by Sean + Sam on November 13, 2006
  6. math rate

    15 chapters in 5 days - I already know the unit rate is 3 - I have to give the rate and unit rate. I don't know how to figure out the rate. Can someone please help me? rate is 15 chapters/5 days unit rate is 3 chapters/day

    asked by brandon on March 4, 2007
  7. math

    A scale shows that four bananas weigh 2 lbs. Each banana weighs the same amount. If Molly wants to buy a total of 5 pounds of bananas, how many more bananas does she need to add to the scale? How many TOTAL bananas will she

    asked by vishnu on October 21, 2015
  8. Math

    Another interesting one: 3000 bananas to be carried 1000 km away with one horse. Horse can carry max 1000 bananas and after 1 km travel with bananas, it eats one banana. Can you tell maximum how many bananas, can reach the

    asked by Susmita Dey on November 23, 2018
  9. math

    four monkeys, ann, bob, carl, don set off to gather bananas. after collecting their bananas, they felt tired and fell asleep. ann woke up first and ate 1/3 of the bananas. bob woke up next and ate 1/3 of the remaining bananas.

    asked by blah on October 8, 2014
  10. Math

    A school cafeteria sells sandwiches for $4.50 each, cartons of milk for $1 and bananas for $.50 each. One table of students spent $36.00 total. They bought 2 more milks than sandwiches and they bought two times more sandwiches

    asked by Paul M on September 6, 2012

More Similar Questions