5 th grade math

at a grocery store salted peanuts in the shell cost 30 cents per ounce. is $5.00 enough money to buy 1 pound of peanuts?

  1. 👍 3
  2. 👎 0
  3. 👁 965
  1. yes it would cost $4.80 with 20 cents left over

    1. 👍 2
    2. 👎 0
  2. Process:

    1 lb = 16 oz

    .30 * 16 oz = $4.80

    1. 👍 5
    2. 👎 0
  3. Is $5.00 enough money to buy 1 pound of peanut

    1. 👍 1
    2. 👎 1
  4. 4:80 with 20 cents left over

    1. 👍 1
    2. 👎 1
  5. The answer is $4.80 and 20 cents left over

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  6. yes there will be 20 cents left
    :) (this is the answer)

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  7. 20 cents

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  8. yes with 20 cents left over

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Pre-Algebra

    1. Given the function rule f(x) = x² – 3x + 2, what is the output of f(–2)? 2. Suppose you earn $12 each time you mow the lawn. Write the function describes the relationship between your total earnings E and the number of

    asked by Anonymous on May 12, 2015
  2. math

    If shipping charges to certain point 62 cents for the first five ounces and 8 cents for each additional ounce, the weight of a package, in pounds, for which the charges are $1.66 is not just an answer please A.7/8 B.1 C.1 1/8 D.1

    asked by vincent on July 29, 2013
  3. English

    Combine these two simple sentences into one simple sentence with a compound verb. Jenny went to the grocery store. She bought chicken and potatoes. A. Jenny went to the grocery store; she bought chicken and potatoes. B. Jenny went

    asked by Angela on June 24, 2014
  4. College Math

    James bought 24 bolts at the hardware store for a total of $9.00. Some were 3−inch bolts that cost 36 cents each and the others were 4−inch bolts that cost 42 cents each. How many 3−inch bolts did James buy?

    asked by Victoria on May 6, 2016
  5. arithmetics

    mrs sue you answered my questions yesterday. How do you figure 8 percent of 75? on number 2 can you tell me how 1/3 of an hour is 20 minutes? number 3 how do you times 1 1/2 times $8.60 i get the 4th one thank you on the last one.

    asked by for ms sue on July 26, 2007
  1. Math

    A 16 ounce box of cereal costs $4.00. How many cents per ounce does cereal cost?

    asked by Gabby on October 12, 2017
  2. microeconimics

    one type of systematic error arises because people tend to think of benefits in percentage term rather than in absolute dollar amounts. as an example, samir is wiling to drive 20 minutes out of his way to save $4 on grocery item

    asked by lucy on July 10, 2015
  3. Math Help

    The sale price of shrimp at a local grocery store is $1.15 for the first ounce and $0.95 for each additional ounce. Which function rule shows how the cost of shrimp, y, depends on the number of ounces, x? A.y=1.15x+0.95**

    asked by The Weekend on May 16, 2017
  4. math

    at the grocery store 3/8 of the 408 employees are under the age of 25. How many workers at the grocery store are under the age of 25

    asked by Anonymous on November 1, 2012
  5. Math ---HELP!!!!!

    A study of a brand of “in the shell peanuts” gives the following results: Number of peanut bags Probability 25 0.003 30 0.020 35 0.090 40 0.150 45 0.350 50 0.217 55 0.170 A significant event at the 0.01 level is a fan getting

    asked by angela on June 15, 2016

You can view more similar questions or ask a new question.