Math

1.What is the unit rate for Fred's Sub shop?(Will post photo/link in the comments)

A. $10 for 2 subs
B. $5 for 2 sub
C. $1 for 1/5 of a sub
D. $30 for 6 subs

2. What is the slope-intercept equation for the cost of a sub at Fred's sub shop?

A. y = 2x
B. y = 10x
C. y = 5x
D. y = 5x + 2

3. The data in the table are linear. Use the table to find the slope.(Will link in the comments)

A. 3/2
B. -3/2
C. -2/3
D. 2/3

4. What hill described in the table is the steepest? Explain.(Will link in the comments)

A. Bell Hill: It rises one foot for every 4 feet of horizontal travel.
B. Dixie Hill: It rises two feet for every 1 feet of horizontal travel.
C. Liberty Hill:It rises four feet for every three feet of horizontal travel.
D. Liberty Hill:It rises 3/4 foot for every 1 feet of horizontal travel.

My answers:

1. A
2. Not really sure, D?
3. -3/2?
4. D?

  1. 👍 2
  2. 👎 0
  3. 👁 4,797
  1. Okay, I don't know how to post the photos, but if you have the answers please let me know which are correct and which are wrong! I really would like to boost my grade to a C+ but this stuff confuses me! Ms.Sue?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Savaline
  2. 1.B
    2.C That's all I know.

    1. 👍 2
    2. 👎 4
  3. the answers are 1.B 2.C 3.B 4.D

    1. 👍 1
    2. 👎 12
    posted by jess
  4. B
    C
    B
    D

    1. 👍 6
    2. 👎 14
    posted by Me
  5. Thanks Jess and "Me"!

    1. 👍 1
    2. 👎 6
    posted by Kenxie
  6. B
    C
    B
    B

    1. 👍 62
    2. 👎 7
  7. 4 is b

    1. 👍 13
    2. 👎 2
  8. its D 4 is D GAWH

    1. 👍 4
    2. 👎 5
    posted by Michelle
  9. You guys are wrong the answers are
    1.B
    2.C
    3.B
    4.B
    @Correct Answers is right
    and so is @Anonymous too
    NUmber 4 is b

    1. 👍 22
    2. 👎 5
    posted by hidra
  10. Hidra is right! I got 100% I knew the answer to 2 of them but I couldn't find the other ones. Also make sure the last one makes sense to you, so you can get a 100% like me!

    1. 👍 3
    2. 👎 1
    posted by J.E.G
  11. Hindra was correct. I got 100% thank you very much.

    1. 👍 0
    2. 👎 1
    posted by Correct
  12. Yes hidra is right 100%!

    1. 👍 0
    2. 👎 1
    posted by Ironman
  13. #4 is d. Trust me on this one.

    1. 👍 4
    2. 👎 1
    posted by Skylar
  14. Hidra is right I only looked at Jess and Me. I got 75% 😔☹️😤

    1. 👍 1
    2. 👎 1
  15. B
    C
    B
    B
    Those are the right answers

    1. 👍 5
    2. 👎 1
  16. 4.) is D

    1. 👍 1
    2. 👎 2
  17. 1.B
    2.C
    3.B
    4.D
    I'm in connections academy and I just the test and number 4 is D no questions about it 4 IS D.

    1. 👍 2
    2. 👎 6
    posted by Gloria
  18. Skylar
    Is right I got 75% from trusting hidra 4 is D

    1. 👍 1
    2. 👎 1
    posted by Batman
  19. yeah 4 is d Gloria and Batman are right

    1. 👍 0
    2. 👎 1
    posted by sav
  20. 4. is B) Sam's

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Nina
  21. omg hidra is right I just took the test Graphing Proportional Relationships Lesson 7 Connections Academy.
    B
    C
    B
    B
    100% Guaranteed
    I apologize if you have a different test than me.

    1. 👍 3
    2. 👎 1
  22. B
    C
    B
    B
    All correct

    1. 👍 11
    2. 👎 0
  23. Number 4 is D for this test..

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Anon
  24. guys look two dif questions for #4.
    the question she has is d
    the other question is b. (sam)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  25. B
    C
    B
    B

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  26. ^^^^^^^

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  27. ^^^^^^^^^ Thank you fren

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  28. 1. $5 for 1 sub

    2. y= 5x

    3. 5.5

    4. Sam's

    These are the answers, so if you have the answers placed different, there will be no confusion!

    1. 👍 6
    2. 👎 0
  29. connexus 4 is D
    NO dought just deal with it

    1. 👍 1
    2. 👎 2
  30. Never mind
    it is b just looked at open study b for 4 is correct

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  31. Numb 4 ia D I just got that one wrong...wow people..maybe they change the last question

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  32. B
    C
    B
    B

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by yo :
  33. It looks like there are 2 different sets of questions and that is what is causing all the confusion...one set of questions the last answer is B and the other set of questions is D...people read the questions originally posted and compare they to your question...numbers one and two are the same as mind but 3 and 4 are different, it was just dumb luck that the answer to number 3 just happened to be B for both questions. The question number 4 above the answer is D...the other question is "The equation for the cost for subs at Anne's Restaurant is y=4.75x. If the cost for subs at all three sandwich places were graphed, which would have the steepest line?" That answer is B....hopes this clears up the confusion for everyone

    1. 👍 2
    2. 👎 0
    posted by Bashful
  34. those who think those are correct are wrong its
    1.c
    2.c
    3.b
    4.d

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  35. THX EVERYONE!!!!!!!!!!!!!!!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  36. The aswer for this set of questions is 4:D. For the one I had it was B:Sam's.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ellie
  37. Trust me it's

    B
    C
    B
    B

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  38. dude 4. is D I got a 3/4

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  39. LISTEN EVERYONE the answers for the Connections academy is B C B B I don't know what everyone else is talking maybe its a different quiz but ALL CONNECTIONS ACADEMY USERS: B C B B

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  40. THANKS ANONYMOUS
    "LISTEN EVERYONE the answers for the Connections academy is B C B B I don't know what everyone else is talking maybe its a different quiz but ALL CONNECTIONS ACADEMY USERS: B C B B"

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  41. connections:
    BCBB
    Whatever other Online School which was mentioned:
    BCBD

  42. for my connections people it is
    b
    c
    b
    b

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by cellis
  43. B
    C
    B
    B
    Connections Students

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Jay
  44. For Georgia connections it is
    B
    C
    B
    D

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Davye
  45. Uhh yall can trust me or not, thats yall but the answers are
    B
    C
    B
    B
    For Lesson 7: Graphing Proportional Relationships CE 2015
    Algebra Readiness (Pre-Algebra) B Unit 2: Functions
    GettingStartedGettingStartedInstruction

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by Brah
  46. Brah is right. 4 IS NOT d, its B!!!!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  47. BCBB is right in connections academy

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by ttng
  48. I got a 3/4.
    ok the real answers are NOT BCBB.
    You do it and you will get a 75%
    The real answers are:
    1.B
    2.C
    3.B
    4.D
    Trust me.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Ashlin
  49. IF YOU ARE ON UNIT 3 LESSON 7 GRAPHING PROPORTINAL RELATIONSHIPS IN CONNEXUS THE ANSWERS ARE
    B
    C
    B
    D

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  50. The last one was D thanks a lot for making me fail :l

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Jiskha
  51. B $5 for 1 sub
    C y = 5x
    B 5.5
    B Sam's

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Kat
  52. 4 was d not c

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Amanda
  53. 4 is B I got 75% I'm sorry Skylar I love you bro

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  54. Got B for 4

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  55. Hidra is correct..........

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  56. 1.)B
    2.)C
    3.)B
    4.)B

    ARE RIGHT

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  57. I can confirm that the answers are

    B
    C
    B
    B

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  58. Hidra #4 is liberty hill

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  59. B
    C
    B
    B
    Is correct, I just took the quick check and its B, C, B, and B.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Dawn
  60. DONT BE RETARDED AND GO WITH...
    B
    C
    B
    D
    YOU WILL GET (3/4) A FREAKING 75%
    YOU WANT AN (4/4) A AWESOME 100% GO WITH...
    B
    C
    B
    B
    THANK YOU!!!!!

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  61. The following answers are correct for Unit 2:Functions Lesson 7: Graphing Proportional Relationships for connexus students

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Yup
  62. The following answers are correct for Unit 2:Functions Lesson 7: Graphing Proportional Relationships for connexus students
    1.B
    2.C
    3.B
    4.B

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Yup
  63. 1.What is the unit rate for Fred's Sub shop?

    A. $10 for 2 subs
    B. $5 for 2 sub ******
    C. $1 for 1/5 of a sub
    D. $30 for 6 subs

    2. What is the slope-intercept equation for the cost of a sub at Fred's sub shop?

    A. y = 2x
    B. y = 10x
    C. y = 5x ******
    D. y = 5x + 2

    3. The data in the table are linear. Use the table to find the slope.

    A. 3/2
    B. -3/2 *******
    C. -2/3
    D. 2/3

    4. What hill described in the table is the steepest? Explain.

    A. Bell Hill: It rises one foot for every 4 feet of horizontal travel.
    B. Dixie Hill: It rises two feet for every 1 feet of horizontal travel.
    C. Liberty Hill:It rises four feet for every three feet of horizontal travel.
    D. Liberty Hill:It rises 3/4 foot for every 1 feet of horizontal travel. *****

    THE CORRECT ANSWERS ARE:
    1)B
    2)C
    3)B
    4)D

    THE LAST QUESTION CHANGES, SO PLEASE BE CAREFUL!!

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  64. It's
    B
    C
    B
    D
    Always look further down, and don't believe people who post again using a different names saying, "100% *this persons* Answers!!!".

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  65. BBCD is WRONG, I got 75% at Connections Academy. Thanks for posting wrong answers people.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Abigail
  66. REAL ANSWERS

    1. B
    2. C
    3. B
    4. B

    100% on Connexus

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  67. There is 5 questions tho

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by BOIZ
  68. ^^^^^ True

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  69. I got a 80 because i had 5 questions not 4 so if you have 5 questions connexus students heres the answers i promise a 100%

    1.) B , $ 5 for 1 sub
    2.) C , 5x
    3.) B , 5.5
    4.) B, Sam's
    5.) B , y=4*0

    1. 👍 3
    2. 👎 0
  70. There are 5 questions for this quick check and this year!
    (for connexus only)


    1.B

    2.C

    3.B

    4.B

    5.B


    Promise this will give you a 100%

    1. 👍 5
    2. 👎 0
    posted by GrApE
  71. 4 is b

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Hehe
  72. For conexxus students the last one is D

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by ~ify
  73. 4 is b i got a 75 because i trusted the people that said d

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  74. #4 is D for SCCA

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Blahhh
  75. 1.F
    2.U
    3.C
    4.K

    200% I promis

    1. 👍 6
    2. 👎 0
  76. 1. B
    2. C
    3. B
    4. B

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  77. Thanks Ching Chong

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  78. @Ching Chong is 100% right! Thanks!!!!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Laura
  79. GUYS STOP THEY ARE ALL DIFFERENT FOR 4 FOR ME IT WAS B SAM BUT OBV ITS D FOR SOMEONE ELSE STOP ARGUEING

  80. people literally go crazy if one answer looked different than the other -_-
    I mean, dude, if you get one wrong, it won't take out 90 percent of your grade

  81. its 4 D I got 3/4 for lesson 7 unit 5

    1. 👍 0
    2. 👎 1
    posted by tracy
  82. 4 IS NOT D IT IS B!!!!!!

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by hi
  83. its sams

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by hi
  84. Just took it. If you have 4 questions, the last one is b. VOTE FOR TRUMP!!!!!

    1. 👍 0
    2. 👎 2
  85. For California Connections Academy I got 4/4
    1. B
    2. C
    3. B
    4. B

    1. 👍 3
    2. 👎 0
  86. B C B B I got 100% 4/4

    1. 👍 2
    2. 👎 0
  87. Just took the assignment, I can confirm that bcbb is right and that anyone putting bcbd is trying to make you get a question wrong.

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  88. For OCA, the answers are
    B
    C
    B
    B
    I took the quick check and got the last wrong.
    If you're not in OCA, then the answers might be
    B
    C
    B
    D

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by ·
  89. B
    C
    B
    B
    B

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by 5 Q
  90. 4. B.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  91. B
    C
    B
    B
    100% correct i got 4/4

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  92. You all are wrong I just did my test right now and 4 is d

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  93. hmm

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by
  94. 1. B
    2. C
    3. B
    4. D

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Kinsey
  95. Truly the answers are...
    B
    C
    B
    D
    Take them or not I don't give a @#*$. However hope you get 100%, see ya.

    1. 👍 1
    2. 👎 1
    posted by FMLyay
  96. 1. B
    2. C
    3. B
    4. B

    1. 👍 2
    2. 👎 1
    posted by Hal
  97. b
    c
    b
    b

    those who posted these answers are right, you can trust them

    1. 👍 2
    2. 👎 1
  98. its b, c, b, and D i

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  99. Guys its bcbb i got a hundred on the test on so if you dont trust me its you loss because its B,C,B,B

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by ...
  100. People who posted
    B
    C
    B
    B
    are wrong please don't listen to them i got a 75% because #4 was wrong 1-3 is right but #4 is wrong so don't listen to them i swear i am not lying if you don't believe me use there answer it'll be wrong

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Em
  101. It’s for sure
    B
    C
    B
    D

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Gxmxhc

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Use the table, graph, and equation to answer the following questions about three different sub shops. 1. What is the unit rate for Fred’s Sub Shop? 2. What is the slope-intercept equation for the cost of a sub at Fred’s Sub

    asked by boPy on February 19, 2016
  2. English

    1. She found her photo with a lot of comments, making fun of her pose. 2. She found her photo with a lot of comments, which were making fun of her pose. 3. She found her photo with a lot of comments, which made fun of her pose. 4.

    asked by rfvv on August 27, 2016
  3. math..word problem

    Tom and Fred are inseparable twins. They are in a five-person club. How many ways can these five line up for a photo if Tom and Fred must stand together?

    asked by M.A. on July 17, 2009
  4. math

    3. What is the slope of the line for the cost of subs at Sam’s Sub Shop? Sam's Sub Shop: Cost: |$11 |$22 |$44 Subs: |2 |4 |8 2/11 5.5 1/5.5 5 4. The equation for the cost for subs at Anne's Restaurant is y=4.75x. If the cost for

    asked by TTR+S<3 on May 6, 2014
  5. alegebra

    Mr. Baker wants to enlarge a photo that is 5 by 7 inches so that the dimensions are 3 times larger than the original. How many times larger than the original photo will the area of the new photo be? I am sorry that nobody

    asked by H.C. on February 13, 2007
  6. english

    please help me write a paragraph for an editorial response to the following Washington Post article with a clear thesis.(will put the link in comments)

    asked by suzanna on March 4, 2019
  7. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc.

    asked by hannah on September 26, 2006
  8. geometry

    2. Unit 5 Lesson 12: A photographer enlarges a photo by using a scale of 6. If the length of the original photo is 7in., what is the length of the enlarged photo?

    asked by April on December 8, 2011
  9. Math

    A photo width is 2 in. more than it's length. A borderof 1 in is placed around the photo, and the area covered by the photo and it's border is 120 sq. inches. Find the dimensions of the photo itself.

    asked by Coug on December 14, 2009
  10. english

    i need help with my english....BUT i can't post it for some reason ...it says that i can't post a link, but i didn't even post a link

    asked by Anonymous on December 20, 2009

More Similar Questions