physics

At 7.15 cents per kilowatt-hour, what does it cost to leave a 75.0W light burning 24.0 hours a day?

asked by Jaimi
  1. 75W for 24 hours
    =0.075 kW for 24 hours
    =1.8 kW for 1 hour
    =1.8 kW-h
    How much would that cost?

    posted by MathMate

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Physics

    At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to operate a 10.0 hp motor for 6.00 hr? At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to leave a 75.0 W light burning 24.0 hours a day?
  2. physics

    At 7.35 cents per kiloway hr, A. what does it cost to operate a 10.0 hp motor for 8.00 hr? B. What does it cost to leave a 75W light burning 24 hr a day?
  3. math

    Power companies typically bill customers based on the number of kilowatt-hours used during a single billing period. A kilowatt is a measure of how much power (energy) a customer is using, while a kilowatt-hour is one kilowatt of
  4. pre cal

    Electricity Rates in Florida. Florida Power & Light Company supplies electricity to residential customers for a monthly customer charge of $5.69 plus 8.48 cents per kilowatt-hour for up to 1000 kilowatt-hours. (a) Write a linear
  5. Physical Science

    A 60 W light bulb at 120 V is left on in your house to prevent burglary, and the power charges 10 cents per kilowatt-hour, how much will it cost to leave the bulb on for 30 days?
  6. physical science

    If a 60 W light bulb at 120 V is left on in your house to prevent burglary, and the power company charges 10 cents per kilowatt-hour, how much will it cost to leave the bulb on for 30 days?
  7. Physics

    A 60 W light bulb at 120 V is left on in your house to prevent burglary, and the power charges 10 cents per kilowatt-hour, how much will it cost to leave the bulb on for 30 days? Please show how to work this
  8. pre cal

    for a monthly customer charge of $5.69 plus 8.48 cents per kilowatt-hour for up to 1000 kilowatt-hours. (a) Write a linear equation that relates the monthly charge C, in dollars, to the number x of kilowatt-hours used in a month,
  9. Chemistry

    Assume electricity cost 15 cents kw per hour....using the energy requirements.what is the per gram cost of energy to produce Na + AL? Useful info: 2NaCL --> 2Na + CL2 around 600 degree C; 14 KJ per g Na. Al- 2Al2O3-->4Al+3O2
  10. math,algebra

    I have to write a linear cost function for the situation given. And identifying all variables used. the problem reads: A parking garage charges 50cents plus 35 cents per hal-hour. This is what i tried but i am definately not sure

More Similar Questions