Business Math GBM 200

300 pounds of oranges were purchased at $0.24 per pound. The desired markup is 50% based on selling price, but 21% spoilage is expected. What should the selling price per pound be? (Round your answer to the nearest cent)

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 457
asked by Treesa
  1. cost is 300*.24 = 72.00
    desired end revenue is 72*2 = 144.00
    But only 79% = 237 lbs get sold

    $144/237lb = .6076 = $0.61/lb

    1. 👍 0
    2. 👎 1
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    500 pounds of apples were purchased at $0.35 per pound. The desired markup is 30% based on selling price, but 18% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?

    asked by Anonymous on May 2, 2014
  2. College Algebra

    Deer Valley determined that the cost of these apples was 64 cents per pound. 1. What would be the selling price per pound for the prepackaged apples using a 30% markup based on cost? A 40% markup? A 50% markup? 2. Based on the

    asked by valerie on December 17, 2015
  3. business math

    The sweet candy shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at $5.59 per pound. If a 10% spoilage rate is anticipated, at what price per pound should the strawberries be sold in order achieve a 60% markup based on cost?

    asked by david on October 20, 2014
  4. math

    The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at $5.59 per pound. If a 10% spoilage rate is anticipated, at what price per pound should the strawberries be sold in order to achieve a 60% markup based on

    asked by manda on February 26, 2014
  5. percentages/word problem

    The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at $5.59 per pound. If a 10% spoilage rate is anticipated, at what price per pound should the strawberries be sold in order to achieve a 60% markup based on

    asked by Anthony on April 3, 2014
  6. Business Math

    The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at $5.59 per pound. If a 10% spoilage rate is anticipated, at what price per pound should the strawberries be sold in order to achieve a 60% markup based on

    asked by Joan on September 5, 2014
  7. Math

    Oranges are on sale at $0.99 per pound. Either bought 3.25 pounds of oranges. About how much did she pay for the oranges?

    asked by Chole on April 10, 2011
  8. Math

    Jackie buys a basket for $6, 2 pounds of apples for $3.50 per pound, and 2 pounds of oranges for $3.50 each per pound. The tax for the whole purchase is $1. Express the tax as a percentage.

    asked by The Devil Cat on February 14, 2018
  9. 4th grade

    nick's diner advertise fresh squeezed orange juice every day of the year. he serves twenty-four 8-ounce glasses of juice a day. nick knows it takes three 6-ounce oranges to make one 8-ounce glass of juice. nick orders oranges by

    asked by dk on January 24, 2011
  10. Math

    A grocer bought 300 pounds of bananas at 30 cents per pound. Experience at this store indicates that, as a result of aging, 30% of the bananas are sold at 80% of cost and another 10% are discarded. At what price per pound must the

    asked by Heyhi on May 6, 2018

More Similar Questions