math

A pack of 6 pens cost $30. A pack of 8 files cost $24. A student wants to buy an equal number of pens and files. What is the least amount that the student must pay?

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 155
  1. $30/6= $5 each pen
    $24/8= $3 each file

    If the student wants to buy 1 pen and 1 file
    $5 + $3
    =$8 least amount that the student must pay

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra

    It took Todd 11 hours to travel over pack ice from one town in the Arctic to another town 330 miles away. During the return journey, it took him 15 hours. Assume the pack ice was drifting at a constant rate, and that Todd’s

    asked by myra on January 12, 2017
  2. math

    a 16 ounce pack of cereal cost $4.what is the unit cost?

    asked by nimsay on February 17, 2017
  3. math

    Janine is considering buying a water filter and a reusable water bottle rather than buying bottled water. Will doing so save her money? First, determine what information you need to answer this question, then click here to display

    asked by Anonymous on May 19, 2017
  4. math

    2x + 3y = 78 How do i solve for x and y? 2x=78 78/2=39 so x=39 3y=78 78/3=26 so y=26 Can't be, because 2(39)+ 3(26) does not equl 78 You need TWO equations when you have TWO variables, such as x and y. It can't be done with one

    asked by mike on November 3, 2006
  5. math

    "A 12-pack of cinnamon scented pencils sells for $3.00 at a school booster club sale. What is the sales tax rate if the total cost of the pencils is $3.21?" what is the answer and how do you show the work?

    asked by Unknown on January 9, 2012
  1. math, help

    how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a

    asked by jasmine20 on January 13, 2007
  2. geometry

    An ice cream company manufactures and distributes ice cream cups and cones to grocery stores. The company sells the ice cream cups in packages of 12, 18, and 24 units, and the ice cream cones in packages of 14 and 21 units. Which

    asked by Peter on May 27, 2018
  3. Math

    Tony spent $60.54 and bought 3 packs of notebooks and a calculator. How much does a pack of notrbooks cost if a calculator costs $45.87

    asked by Jeremy on January 9, 2019
  4. Math

    A caterer charges a fixed cost for preparing a dinner plus an additional cost for each person served. You know that the cost for 100 students will be $750 and the cost for 150 students will be $1050. Find the caterer's fixed cost

    asked by Jessica on April 20, 2009
  5. Math

    Jasmine paid $25 for two binders and one pack of pends. The pack of pens cost $5. What is an equation you can use to find the price of each binder? I came up with 2x+5=25. My math teacher wrote y=____x + _____.

    asked by Dallas on February 14, 2018

You can view more similar questions or ask a new question.