Introduction programing visual basic

break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead cost of c dollars then the total cost of producing x unit of the product is bx + c dollars. write a programe. ( note revenue is the amount of money received from the sale of the product . the value of a, b and c are called the marginal revenue, marginal cost and fixed cost respectively. the break even point is the value of x for which the revenue equals the total cost. write program that request the marginal revenue. write a program that request the marginal revenue, marginal cost, fixed cost and number of units of the product produced and sold (x) and then displays one of the following three output : profit, loss or break even.

This is what I have so far, but I'm stuck.

If IsNumeric(fixedCost) And IsNumeric(marginalRev) And IsNumeric(marginalCost) And IsNumeric(units) Then
marginalRev = CDbl(txtMargin.Text)
marginalCost = CDbl(txtMarginCost.Text)
fixedCost = CDbl(txtFixedCost.Text)
units = CDbl(txtUnits.Text)
Else
MessageBox.Show("Please enter a number.")
End If
stats = CStr(txtStatus.Text)
stats = marginalRev * marginalCost - (marginalCost * fixedCost)
Select Case stats
Case Is = 0
stats = "Break Even"
Case Is < 0
stats = "Profit"
Case Is > 0
stats = "Loss"
Case Else
stats = "MISTAKE"

End Select
txtStatus.Text = stats
End Sub

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 251

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. college algebra

    Demand Equation: The price p, in dollars, and the quantity x sold of a certain product obey the demand equation x = -5p + 100, 0 (less than or equal to) p (less than or equal to) 20 a.) Express the revenue R as a funtion of x. b.)

    asked by Candi on July 20, 2007
  2. math

    Suppose the cost function associated with a product is C(x) = cx + F dollars and the revenue function is R(x) = sx, where c denotes the unit cost of production, s the unit selling price, F the fixed cost incurred by the firm, and

    asked by Dee on May 7, 2011
  3. Algebra

    Hello! Suppose that the price per unit in dollars of a cell phone production is modeled by p = $55 − 0.0125x, where x is in thousands of phones produced, and the revenue represented by thousands of dollars is R = x · p. Find

    asked by Brooke on October 12, 2018
  4. College Algebra

    Suppose that the price per unit in dollars of a cell phone production is modeled by p = $45 − 0.0125x, where x is in thousands of phones produced, and the revenue represented by thousands of dollars is R = x · p. Find the

    asked by Bri on October 5, 2016
  5. calculus

    The marginal cost for a product is given by dC/dq = 1000/sqrt3q+20, in hundreds of dollars, where q is given in thousands of units. Determine the cost in dollars involved in increasing product from 10 to 15 thousand units. If

    asked by Grant on May 14, 2013
  1. please chech my answer optimization

    The manager of a 100-unit apartment complex knows from experience that all units will be occupied if the rent is $400 per month. A market survey suggests that, on the average, one additional unit will remain vacant for each $5

    asked by julie on November 11, 2007
  2. Calculus

    The unit selling price p (in dollars) and the quantity demanded x (in pairs) of a certain brand of women’s shoes are given by the demand equation P(x) = 100e^-0.001x f or 0 _< x _< 20,000. a. Find the revenue function, R. (Hint:

    asked by Wiz on April 12, 2013
  3. Calculus

    The unit selling price p (in dollars) and the quantity demanded x (in pairs) of a certain brand of women’s shoes are given by the demand equation P(x) = 100e^-0.001x f or 0 _< x _< 20,000. a. Find the revenue function, R. (Hint:

    asked by Wiz on April 12, 2013
  4. accounting

    ABC's Product information Current Product Expansion Product (estimate) Selling Price $14.50 $ Units produced and expected to be sold 80,000 5,000 Machine Hours 40,000 5,000 Direct Materials $1.30 per unit $5.60 per unit Direct

    asked by Anonymous on January 14, 2014
  5. CVP Analysis - Business Math

    Engineering estimates show that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per unit. Based on market research, the selling price of the product is to be $120 per unit and variable selling expense is expected to

    asked by Steph on October 16, 2012
  6. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has

    asked by Sanaa on November 23, 2011

You can view more similar questions or ask a new question.