math

You need at least 5 pounds of potatoes and onions. Potatoes cost $4 per pound and onions cost $2 per pound. You can spend at most $18.

a) define the variables
b) a system of linear inequalities that represents this situation.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 325
  1. biubiubu

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. English

    Choose the correct possessive form for each phrase. A. the potatoe's skins***** B. the potatoes' skins C. the potatoes's skins D. the potatoes skins the whiskers of the men A. the men's whiskers****** B. the whisker's men C. the

    asked by Cassie on April 13, 2015
  2. English

    Combine these two simple sentences into one simple sentence with a compound verb. Jenny went to the grocery store. She bought chicken and potatoes. A. Jenny went to the grocery store; she bought chicken and potatoes. B. Jenny went

    asked by Angela on June 24, 2014
  3. English

    Choose the correct possessive form for each phrase. 1:The mailbox belonging to the Burns family. A:the Burns' mailbox.*** B:the Burn's mailbox C:the Burns's mailbox D:the mailbox's Burns 2:the skins of the potatoes A:the potatoe's

    asked by marylyn on April 29, 2018
  4. biology

    why do potatoes and onions have reducing sugar present.

    asked by dmoses on September 11, 2014
  5. Macroeconomics

    . Atlantis is a small, isolated island in the South Atlantic. The inhabitants grow potatoes and catch fresh fish. The accompanying table shows the maximum annual output combinations of potatoes and fish that can be produced.

    asked by Leigh on March 29, 2011
  1. Math

    Potatoes are sold in 2.25 pound bag. how many whole bag must tanisha buy in order to have enough potatoes?

    asked by Anonymous on May 1, 2016
  2. statistics

    Potatoes - Samples: Assume the weights of Farmer Carl's potatoes are normally distributed with a mean of 8.0 ounces and a standard deviation of 1.3 ounces. He bags his potatoes in groups of 6. You buy a bag and the total weight is

    asked by Sara on October 20, 2014
  3. Economic DQ's

    3. You have been hired by the government as an economic statistician and given the job of calculating the CPI (the chili price index, not the consumer price index). According to the government's official recipe, the ingredients

    asked by Beta on April 8, 2008
  4. Microeconomics

    4. Assume a drought in the Great Plains reduces the supply of wheat. Noting that wheat is a basic ingredient in the production of bread and that potatoes are a consumer substitute for bread, we would expect the price of wheat to:

    asked by Anonymous on May 7, 2012
  5. Algebra

    Sarah mixes cashews that cost $9.00 per pound with 50 lb of peanuts that cost $5.00 per pound. How many pounds of cashews should she mix to make a nut mixture that cost $6.50 per pound?

    asked by Kim on February 4, 2015

You can view more similar questions or ask a new question.