math

Option A $5.75 for each visit
Option B Yearly membership for $99, plus
$.50 for each visit

write an inequality that can be used to determine the minimum number of times a person would need to visit the gym in a year in order for option B to be less expensive than option A.

$5.75x > $99 + $.50 ??

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 131
  1. $5.75v > $99 + $.50v

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. mathematics

    Nouchi has two investment options. Option A offers 9% annual interest with a $5000.00 principal and contributions of $500 at the beginning of each month. Option B offers 8% annual interest with a $10,000.00 principal and

    asked by John B on May 28, 2020
  2. Math

    Nouchi has two investment options. Option A offers 9% annual interest with a $5000.00 principal and contributions of $500 at the beginning of each month. Option B offers 8% annual interest with a $10,000.00 principal and

    asked by none on April 7, 2020
  3. Chen help!

    Cyanohydrins can be made from carbonyl compounds by generating CN- ions from HCN in the presence of a weak base. In a similar reaction, -CH2CO2CH3 ions are generated from CH3CO2CH3 by strong bases. Which compound can be made from

    asked by Ariana on September 19, 2014
  4. Algebra 1- Help please

    Belinda wants to invest $1000. The table below shows the value of her investment under two different options for three different years: Number of years 1 2 3 Option 1 (amount in dollars) 1100 1210 1331 Option 2 (amount in dollars)

    asked by Anon on December 17, 2016
  5. math

    A membership at Gisele’s Gym costs $145 to join and $3 for each visit. A membership at Freddie’s Fitness costs $75 to join and $5 for each visit. For which number of visits would both locations have the same total cost?

    asked by Ann on February 19, 2019
  1. financial management

    The current price of a stock is $33, and the annual risk-free rate is 6%. A call option with a strike price of $32 and with 1 year until expiration has a current value of $6.56. What is the value of a put option written on the

    asked by katu on March 27, 2011
  2. math

    You play racquetball at a community club. You have two options for paying for court time. Option A: You pay $12 for court time each time you play. Option B: You buy a club membership for $120 and then pay $2 each time you play. a.

    asked by kms on May 22, 2017
  3. Algebra 2

    Ahmad will rent a car for a day. The rental company offers two pricing options: Option A and Option B. For each pricing option, cost (in dollars) depends on miles driven, as shown below. Costindollars Milesdriven OptionA OptionB

    asked by Anonymous on October 9, 2014
  4. math

    A lottery offers two options for the prize. Option A: $1000 a week for life. Option B: $600 000 in one lump sum The current expected rate of return for large investment is 3%/a, compounded monthly. a.Which option would the winner

    asked by A on August 29, 2019
  5. Chem

    Cyanohydrins can be made from carbonyl compounds by generating CN- ions from HCN in the presence of a weak base. In a similar reaction, -CH2CO2CH3 ions are generated from CH3CO2CH3 by strong bases. Which compound can be made from

    asked by Ariana on September 30, 2014
  6. math ( Discrete Functions)

    lottery offers two options for the prize. (7) Option A: $1000 a week for life. Option B: $600 000 in one lump sum. If you choose Option B, you have the opportunity to place the winnings into an investment that also makes regular

    asked by Sammy on August 25, 2017

You can view more similar questions or ask a new question.