maths

Sid and Libby are planning to sell pies
at a local fair. They spend $200 to rent
a table at the fair. Their costs for
ingredients, other supplies, baking, and
packaging are $3.00 per pie. Sid and
Libby plan to sell the pies for $8 each.
How many pies must they sell at the fair
before they start making a profit?

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 315
  1. whene revenue > cost, then there's a profit. So, for p pies, we need

    8p > 200 + 3p

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  2. Hello

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  3. 80peis

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  4. 80

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  5. Ok child's
    200+3(n)=8(40)
    320=320
    200+3(41)=8(41)
    323=328
    The answer is 40 and sorry for not explaining but I'm in a hurry I used the substitution method :)

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Libby sold $60 worth of vegetables at the farmer's market. Jess sold 3/4ths of what Libby sold. Stephanie sold 1/3rd of what Jess sold. How much did they all sell together?

    asked by Anonymous on November 10, 2015
  2. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells

    asked by Anonymous on October 7, 2012
  3. MicroEcon

    The market for apple pies in the city is competitive and has the following demand schedule: Price Quantity Demanded $1 1,200 2 1,100 3 1,000 4 900 5 800 6 700 etc... 13 0 Each producer in the market has fixed costs of $9 and the

    asked by Anna on July 26, 2011
  4. Math

    A local Dunkin donuts makes blueberry muffins that cost $.69 each to make. Past experience shows that 15% of the muffins will spoil and have to be discarded. Assuming this donut shop wants a 30% markup based on cost and produces

    asked by Liz on January 19, 2012
  5. math

    In 6 hours,an experienced cook prepares enough pies to supply a local restaurant's daily order. Another cook prepares the same number of pies in 7 hours. Together with a third cook, they prepare the pies in 2 hours. Find how long

    asked by sam on December 4, 2012
  1. maths

    The Cooking Club made some pies to sell at a basketball game to raise money for the new math books.The cafeteria contributed four pies to the sale.Each pie was then cut into five pieces and sold.The were a total of 60 pieces to

    asked by peter on August 10, 2014
  2. Algebra II

    your club is baking strawberry and apple pies for a bake sale. They need at most 18 pies, and cannot have more than 12 apple pies. Write and graph a system of inequalities to model this system.

    asked by Barbie Roberts on September 25, 2019
  3. ALGEBRA 2

    An apple pie uses 4 cups of apples and 3 cups of flour. An apple cobbler uses 2 cups of apples and 3 cups of flour. You have 16 cups of apples an 15 cups of flour. When you sell these at the Farmers market you make $3.00 profit

    asked by King on October 27, 2016
  4. statistics

    Mamma temte bakes six pies a day that cost $2. on 15% of the days she sells 3 pies, on 30% of the days she sells 4. On 55% of the days she sells six pies, if mama temte sells her pies for $6 each, what is her expected profit for a

    asked by Anonymous on October 21, 2015
  5. help my son's math

    Dan baked enough peach pies for each of his 20 friends to have 1/8 of a pie. How many pies did he bake.

    asked by Kevin on May 9, 2016
  6. algebra

    Shiloh has to earn at least $200 to meet her fundraising goal. She has only 100 cakes that she plans to sell at 5 dollars each. Which inequality shows the number of cakes, x, Shiloh can sell to meet her goal? 20 ¡Ü x ¡Ü 200 40

    asked by oscar on September 7, 2015

You can view more similar questions or ask a new question.