Algebra 2

James spent $(2y2 + 6). He bought notebooks that each cost $(y2 − 1).
The expression to find the number of notebooks James bought is .

If y = 3, James bought notebooks.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. clearly there are

    (2y^2+6)/(y^2-1)

    notebooks. So, plug in y=3 to find how many.

    1. 👍
    2. 👎
  2. mdks

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Hugh bought some magazines that cost $3.95 each and some books that cost $8.95 each. He spent a total of $47.65. If Hugh bought 3 magazines, how many books did he buy? The equation that models the problem is 3.95m + 8.95b = 47.65,

  2. math

    tickets for a football match are sold at $30 for adults and $15 for children a company bought 28 tickets if x of these tickets were for adults, write in terms of x a. the number of tickets for children b. the amount spent on

  3. Math

    The Mall: My sister likes to go shopping. Yesterday she borrowed a wad of money from Mom and went to the mall. She began her excursion by spending $18 on a new CD. Then she spent half her remaining money on a new dress. Then she

  4. math

    Marcus bought r movie posters for $5 each. Write an algebraic expression for total amount Marcus spent.

  1. College Algebra

    Troy and Lisa were shopping for school supplies. Each purcahsed different quantities of the same notebook and thumb drive. Troy bought five notebooks and four thumb drives for $83. Lisa bought six notebooks and six thumb drives

  2. math

    Write a proportion that can be used to find the cost of 10 notebooks if 3 notebooks cost $1.98

  3. mathematics

    Matthew spent $5 on a storybook. He spent 1/2 of his remaining money on a toy. He was left with $3 after he bought some marbles that cost $4. How much did he have at first?

  4. math

    The table shows ticket prices at the movie 16 theater.Let a represent the number of adult tickets, c the number of childrens tickets and s the number of senior citizen tickets. adults cost:$8.75 childrens cost:$6.50 senior citizen

  1. math

    Help solving one more question please!Mason spent $15.85 for 3 notebooks and 2 boxes of markers.The boxes of markers cost $3.95 each,and the sales tax was $1.23.he also used a coupon for $0.75 off his purchase.If each notebook had

  2. math

    a farmer bought chickens, goats and sheep. He bought 100 animals and spent $100. how many of each animal did he buy If this is an algebra problem, you need to know the cost of each animal. There is not enough information. sorry,

  3. College Math

    James bought 24 bolts at the hardware store for a total of $9.00. Some were 3−inch bolts that cost 36 cents each and the others were 4−inch bolts that cost 42 cents each. How many 3−inch bolts did James buy?

  4. Math

    A friend bought 2 boxes of pencils and 8 notebooks for school and it cost him $11. He went back to the store the same day to buy school supplies for his younger brother. He spent $11.25 on 3 boxes of pencils and 5 notebooks. How

You can view more similar questions or ask a new question.