Math

A gardener grows roses, tulips, and sunflowers in an 18-acre public garden. This year, she wants to plant twice as many acres of sunflowers as acres of tulips. She also wants wants to plant 6 more acres of roses than of sunflowers. How many acres of each flower should the gardener plant?

I need the system of equations for the question. Please help!

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 103
asked by Mira

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Maths

    At a flower shop , there was a total of 494 sunflowers and roses. After 2/5 of sunflowers and 57 roses were sold , the ratio of number of sunflowers to number of roses were 2:3. How many roses were there at first?

    asked by Jane on August 21, 2015
  2. maths

    At a flower shop , there was a total of 494 sunflowers and roses. After 2/5 of sunflowers and 57 roses were sold , the ratio of number of sunflowers to number of roses were 2:3. How many roses were there at first?

    asked by kumar on February 4, 2018
  3. Math

    Mr. Gomez planted 24 tulip in his garden . He planted the same number of tulips in 3 rows. How many tulips did he plant in each row? Answer: 24 divide 3=8 In her backyard, Georgia planted 15 sunflowers in 3 pots. She planted the

    asked by Nawaf on December 16, 2013
  4. Math

    Define variable and write a system of equations for this situation. Solve using substitution. A farmer grows only sunflowers and flax on his 240-acre farm. This year he wants to plant 80 more acres of sunflowers than that of flax.

    asked by Angie on March 31, 2009
  5. algebra

    A florist plans to make 5 Identical bridesmaid bouquets for a weeding. She budgeted £ 610 and she want to 24 flowers for each bouquet. She want to use three types of flowers namely; roses, tulips and lilies . A survey of prices

    asked by Emmanuel on April 7, 2018
  6. Math

    A farmer grows only sunflowers and flax on his 240-acre farm. This year he wants to plant 80 more acres of sunflowers than that of flax. How many acres of each crop does the farmer need to plant?

    asked by Angie on March 30, 2009
  7. Math

    Rachel planted a flower garden. She planted roses in 1/4 of the garden and 1/3 of the roses were pink. She planted tulips in 1/3 of the garden and 1/3 of the tulips were pink. How many roses were there in Rachel's garden?

    asked by Anonymous on March 4, 2015
  8. math

    A flower displays contains tulips, roses, and carnations. For every 10 tulips, there are 4 roses and 6 carnation. The display contains 100 flowers. How many of the flowers are tulips?

    asked by Ken on March 3, 2017
  9. middle school math

    Andy paid $66 for 6 tulips and 18 roses. The next week,he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for ea kind of flower? _______________, __________________

    asked by Kael on February 26, 2010
  10. METRO

    Andy paid $66.00 for 6 tulips and 18 roses. The next week, he bought 4 tulips and 7 roses for $29. What is the unit price for each kind of flower.

    asked by Nicolasq on October 30, 2014

More Similar Questions