math

Please help, my mom and I are having a difference of opinion.
The question is crackers come in packages of 24. Cheese slices come in packages of 18. You want one cheese slice for each cracker. What is the least number of crackers and cheese slices you can buy so nothing is left over.
a. 6 crackers and 6 cheese slices
B.48 crackers and 48 cheese slices
c.60 crackers and 60 cheese slices
d. 72 crackers and 72 cheese slices

my mom said see mult up to find a common number so 24x3=72 and 18x4=72
so she said d.
I found that6x4=24 and 6x3=18 so 6 of each, so I said A.
can you please explain who is correct
Thank you

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. If you bought 6 packages of crackers and 6 packages of cheese, you'd have 144 crackers and 108 slices of cheese. Well -- that didn't come out even.

    Let's look at the least common multiples of 24

    24, 48, 72, 96

    LCMs of 18

    18, 36, 54, 72

    Your mom is right. :-)

    You need 72 packages of each to come out even.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. It's 72 crackers and 72 slices of cheese -- not packages.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  3. thank you.

    1. 👍
    2. 👎
  4. The Hernandez family Is going to the beach. They buy sun block for $9.99, 5 snacks for $1.89 each, and 3 beach toys for $1.49 each. Before they leave, they fill up the car with 13.1 gallons of gasoline at a cost of $3.70 per gallon

    1. 👍
    2. 👎
  5. math is answer

    1. 👍
    2. 👎
  6. The total cost is $72.38 (amount Mr. Hernandez spends).

    1. 👍
    2. 👎
  7. wth

    1. 👍
    2. 👎
  8. Review progress

    1. 👍
    2. 👎
  9. My husband died lol!!

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. TEAS 6 MOMETRIX

    mandy can buy 4 container of yogurt and 3 boxes of crackers for $9.55. she can buy 2 containers of yogurt and 2 boxes of crackers for $5.90. How much does one box of crackers cost? Answer: $2.25 Equations 4x + 3y = $9.55 2x + 2y =

  2. Math

    I'm in seventh grade and working on this math test based on lines and planes. I'm stuck on this one question and I don't understand what the question is asking me to do. The question is: Identify a segment skew to GH. I am not

  3. ELA

    What is a claim? A. An insignificant and supportable opinion B. An opinion C. An opinion based on facts D. A significant and supportable opinion

  4. Elementary Math

    This is going to seem like a simple question but how do i solve this without dividing.. 5th grade math mom Question: Lester's car can go 15.4 miles on 1 gallon of gas. How far can he go on 0.7 gallons? Thanks

  1. government

    Which of the following BEST describes a public opinion? A. A public opinion is an idea stated publicly. B. A public opinion is the official opinion of the president. C. A public opinion includes all opinions that exist in a

  2. English

    Can you please give me your opinion on the poem Amulet by Ted Hughes. i have to write a literary analysis on this poem but i have to include the opinion of at least three other people and compare how my opinion differs with their

  3. science

    PLS HELP ASAP!!! Scenario: Shery’s Mom works third shift so sleeps during the day. Sheryl and her friend like to listen to loud music after school but they don’t want to disturb Sheryl’s Mom. 1 Ask a question 2 Form a

  4. math

    The table represents the ratio of crackers to cheese sticks in different snack bags. Complete the ratio table Crackers 10 20 ? 90 150 ? Cheese sticks 3 ? 12 ? ? 69

  1. math

    there are 15 dogs and 17 cats. write the ratio of dogs to cats 3 different ways i need help this thing is over due by a month if there are 60 girls and 80 boys in the class, write the ratio of boys to total students write 2 ratios

  2. English

    Which of the following sentences contains an infinitive phrase? A. Racing through the park, she paused only to drink. B. Reading by flashlight does not cause bad vision. C. Mom’s idea was to pack the night before our early

  3. reading and write

    Grammar and Punctuation Unit Test 9 of 13 Items Item 9 Use the sentence to answer the question. Michael’s mom asked him to pick up a few things at the grocery for their taco dinner beans, cheese, and salsa. Where should a colon

  4. MATH

    Marit and jennifer had an equal number of crackers. Each day, Marit ate 12 crackers and Jennifer ate 6 more crackers than Marit. When Jennifer had 24 crackers left, Marit had 96 crackers left. How many crackers did each of them

You can view more similar questions or ask a new question.