Math

At one store a trophy costs 12.50 dollars and engraving cost 0.40 cents. At another store the same trophy costs 14.75 dollar and engraving costs 0.25 cents. How many letters, e must be engraved for the costs to be the same?
15 letters

What will the cost of e, letters?
18.5

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Thanks!

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A corner store sells two kinds of baked goods: cakes and pies. A cake costs $14 and a pie costs $8. In one day, the store sold 12 baked goods for a total of $144. How many cakes did they sell?

  2. Algebra 1

    A bicycle store costs $2400 per month to operate. The store pays an average of $60 per bike. Then average selling price of each bicycle is $120. How many bicycles must the store sell each month to break even?

  3. Business Math

    Abigail sells rice to store. she has a total of 125 cavans that she plans to distribute to three stores. if she gives 1/5 of what she has to store A can she devide the remaining equally to store B and C? how many store A and store

  4. Go Math grade 6

    The Webster family is planning a barbecue for one hundred people. The Webster family needs one plastic plate for each person at the barbecue. The Stop and Shop store and Market Place Store both sell plastic plates in packages of

  1. Mathematics

    the owner of a video store has determined that the cost C, in dollars, of operating the store is approximately given by C(x)=2x^2-18x+670, where x is the number of videos rented daily. find the lowest cost to the nearest dollar.

  2. Math

    a photocopy store advertises the following prices: 5 cents per copy for the first 20 copies, 4 cents per copy for the 21st through 100th copy, and 3 cents per copy after the 100th copy. Let x be the # of copies, and let y = the

  3. Calculus

    A sporting goods store sells 100 pool tables per year. It costs $20 to store one pool table for a year, based on the average inventory on hand. It costs $40 for each delivery of pool tables. How many times per year and in what lot

  4. algebra 1

    A shoe store costs $1800 dollars a month to operate. The average wholesale cost of each pair of shoes is $25, and the average price of each pair of shoes is $65. How many pairs of shoes must the store sell each month to break

  1. Math (algebra)

    Could you help me with this math question: A can in the shape of a right circular cylinder is required to have a volume of 500 cubic centimeters. The top and bottom are made of material that costs 11 cents per square centimeter,

  2. Math

    A retail store estimates that weekly sales s and weekly advertising costs x (both in dollars) are related by s=50000−430000e^(−00009x) The current weekly advertising costs are 2000 dollars and these costs are increasing at the

  3. Maths

    Bill Ding plans to build a new hardware store. He buys a rectangular lot that is 50 ft by 200 ft, the 50-foot dimension being along the street. The store is to have an area of 4000 square feet. Construction costs $100 per linear

  4. Business Math

    A furniture store sells recliners at a 70% mark-up (based on price). If the recliner costs the store $240, what price will they charge? Formula: %Markup on cost=%markup on selling price/100% - % markup on selling price x =

You can view more similar questions or ask a new question.