Math

A farmer has determined that a crop of strawberries yields a yearly profit of $1.50 per square yard. If strawberries are planted on a triangular piece of land whose sides are 50 yards, 75 yards, and 100 yards, how much profit, to the nearest hundred dollars, would the farmer expect to make from this piece of land during the next harvest?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Multiply the area of the triangle by $1.50 per square yard.

    There is a formula for the araa of a triangle using the lengths of the three sides. You could also use the law of cosines to get any of the angles of the triangle, and use that angle to get the altitude to use with some base, for the area.

    1. 👍
    2. 👎
  2. square with sides of 18.3 m

    1. 👍
    2. 👎
  3. 2700

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    1. A farmer has 100 acres of land on which she plans to grow wheat and corn. Each acre of wheat requires 4 hours of labor and $20 of capital, and each acre of corn requires 16 hours of labor and $40 of capital. The farmer has at

  2. math

    A farmer plants corn and wheat on a 180-acre farm. The farmer wants to plant three times as many acres of corn as wheat. Write a system of linear equations that represents this situation. Use xx to represent the number of aces of

  3. Biology

    A farmer wants to propagate a good variety of a crop in a way which maintained all its desirable traits. Which of the following methods should be used? A. Self Pollination B. Vegetative propagation C. Growing seeds produced from

  4. math

    A farmer is going to divide her 50 acre farm between two crops. Seed for crop A costs $50 per acre. Seed for crop B costs $25 per acre. The farmer can spend at most $2,250 on seed. If crop B brings in a profit of $90 per acre, and

  1. mathematics

    Angela uses cup of strawberries to make of a liter of smoothie. What is the unit rate in cups of strawberries per liter of smoothie?

  2. Algebra 2

    A farmers’ market manager needs to purchase pints of blueberries and pints of strawberries. His display for berries can hold no more than 50 pints. His customers by no more than 25 pints of blueberries and no more than 40 pints

  3. chemistry

    consider the following changes at constant temperature & pressure H2O(s) --yields-- H20(l); Delta H1 H2O(l) --yields-- H2O(g); Delta H2 H2O(g) --yields-- H2O(s); Delta H3 Using Hess's law, the sum of the deltas is a. equal to 0 b.

  4. u.s. history

    The Jamestown colony was able to profit from the production of which crop? Wheat Indigo Tobacco*** Rice Thank You!!!!!

  1. statistics

    Farmer Max, sells grain to Germany, owns 60 acres of wheat fields. Based on the past experience, he knows that the yield from each individual acre is normally distributed with mean 120 bushels and standard deviation 12 bushels.

  2. Science

    A farmer wants to determine if a new fertilizer gives her a better crop yield than her old fertilizer. She spreads the old fertilizer in field A, which has a brand new irrigation system. She spreads the new fertilizer in field B,

  3. college math

    1. A farmer has 1000 acres of land on which corn, wheat, or soybeans can be grown. He also knows that each acre of corn requires 5 days of labor and yields a profit of $20. Each acre of wheat requires 9 days of labor and yields a

  4. Consider the linear programming problem

    A farmer has a field of 70 acres in which he plants potatoes and corn. The seed for potatoes costs $20/acre, the seed for corn costs $60/acre, and the farmer has set aside $3000 to spend on seed. The profit per acre of potatoes is

You can view more similar questions or ask a new question.