8th grade math

mr.nelson sold 147 bags of popcorn and 216 of water in 3 days. at this rate how many more bottles of water than bags of popcorn will mr. nelson sell in 5 days?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 298
asked by taylor
  1. 147 * 5/3 =
    216 * 5/3 =
    (note, everything is nicely divisible by 3)
    then subtract

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Damon
  2. 115

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. Isdk

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Idk

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math -- Repost for Aaron

    This was originally posted on another student's thread. mr.nelson sold 147 bags of popcorn and 216 of water in 3 days. at this rate how many more bottles of water than bags of popcorn will mr. nelson sell in 5 days? 0 0 posted by

    asked by Ms. Sue on April 29, 2019
  2. math

    As a fundraiser students had to raise $1200. They will sell popcorn ,at the gameshistory shows that there are usually 120 bags of popcorn sold each game. how much money should they charge if they work 6 games?

    asked by janice on April 21, 2009
  3. Applied Calculus

    In deciding whether o r not to setup a new manufacturing plant, analysts for a popcorn company have decided that a linear function is a reasonable estimations for the total cost C(x) in dollars to produce x bags of microwave

    asked by Darlene on August 29, 2011
  4. math

    For his troops' popcorn fundraiser sale, Mike sold caramel corn for $10, buttered microwave popcorn for $8, and lightly buttered popcorn for $7. By the end of the fundraiser, he had sold 400 items and made $3,272. If he sold twice

    asked by Rachel on February 23, 2017
  5. math

    as a fundraiser students had to raise $1200. They will sell popcorn,at the games history shows that there are usually 120 bags of popcorn sold each game. How much money should they charge if they work 6 games.

    asked by janice on April 21, 2009
  6. 8th grade

    four families bought popcorn at a game.The Wilson's bought half the bags of popcorn plus one. the Martinez's bought half of the remaining bags plus one. the Brightfeather's bought half of the remaining bags plus one. The

    asked by unknown64 on November 10, 2010
  7. Math

    At the movies a bag of popcorn cost $3.50 a bottle of mineral water cost $2.75. IfMadeline has $18 I don’t but only two bottles of water, how many bags of popcorn can she buy at the most?

    asked by Morgan on January 31, 2018
  8. Math

    Kendrey had 1 1/3 bags of popcorn. About how much more does she need to have about 4 bags of popcorn? 3 Give two di erent possible answers.

    asked by Amy on October 10, 2016
  9. math

    Carey has 25 to spend. He decided to buy a DVD for 10.25 and spend the rest on bags of popcorn. If each bag of popcorn costs 1.99, how many bags of popcorn can Carey buy? what is the answer to the question

    asked by INEEDHELP on January 22, 2019
  10. math

    Betty had $40 in her pocket. She bought 12 identical bags of popcorn. Betty was left with $10 after buying the popcorn. What was the price, in dollars, of each bag of popcorn? 0.55 2.50 4.17 5.20 I think it c

    asked by oscar on September 4, 2015

More Similar Questions