algebra

A restaurant has fixed costs of $156.25 per day and an average unit cost of $4.75 for each meal served. If a typical meal costs $6, how many customers must eat at the restaurant each day for the owner to break even?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 299
asked by Kim
  1. I'll be glad to check your answer.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. MANAGEMENT ACCOUNTING

    COSTS CAN BE CLASSIFIED INTO TWO CATEGORIES FIXED AND VARIABLE COSTS THESE COST BEHAVE DIFFERENTLY BASED ON THE LEVEL OF VOLUME SUPPOSE WE ARE RUNNING A RESTAURANT AND HAVE IDENTIFIED CERTAIN COST ALONG WITH THE NUMBER OF ANNUAL

    asked by BONNIE on March 24, 2010
  2. Accounting

    Costs can be classified into two categories, fixed and variable costs. These costs behave differently based on the level of sales volumes. Suppose we are running a restaurant and have identified certain costs along with the number

    asked by Marie on July 20, 2010
  3. Economics

    5. A firm's marginal cost of production is constant at $5 per unit, and its fixed costs are $20. Draw its total, average variable and average costs. Marginal Cost (MC): $5 per unit Fixed Cost (FC): $20 Total Cost (TC): $25 Average

    asked by Daisy on April 15, 2012
  4. economics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume

    asked by Delynn on October 25, 2015
  5. Business

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume

    asked by Allien on May 18, 2015
  6. economics

    A firm has fixed costs of $30.00 and variable costs as indicated in the table below. Complete the table. Instructions: Round your answers so that you enter no more than 2 decimal places. Total Product Total Fixed Cost Total

    asked by Anonymous on October 27, 2011
  7. Math

    A company manufactirung snowboards has fixed costs of $200 per day and total cost of $3800 per day at a daily output of 20 boards. (A( Assuming that the total cost per day, C(x), is linearly related to the taotal out per dau,x,

    asked by sandra on June 18, 2013
  8. economics

    could you calulate the total, average variable, and average cost, when a company marginal cost of production is $5.00 per unit and fixed costs are $20.00

    asked by Anonymous on April 29, 2012
  9. economics

    could you calulate the total, average variable, and average cost, when a company marginal cost of production is $5.00 per unit and fixed costs are $20.00

    asked by Anonymous on April 29, 2012
  10. Marketing

    Explain why fixed and variable costs per unit decline as sales volume increases. Suppose a company had a variable cost/unit of $20 at a cumulative volume of 20,000 units. What would be their approximate variable cost per unit when

    asked by Charles on December 9, 2009

More Similar Questions