Chemistry

A household receives a $155 electricity bill. The cost of electricity is $0.129/kWh.How much energy, in joules, did the household use?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 549
  1. NVM got it!

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  2. $155 x (1 kWh/0.129) x (1 J/2.78E-7 kWh) = ?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by DrBob222

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra 1- Please help whenever you get the chance

    The monthly cost of electricity in Smithville is determined by the function C(e) = $0.16e + $24.54, where e is the amount of electricity used in kilowatt-hours (kWh) and C(e) is the total cost. If the Fox family used 872 kWh of

    asked by basketball&batman on November 24, 2015
  2. Math

    The amount of a monthly electric bill (B, measured in $) depends on the amount of electricity used that month (E, measured in kWh). A typical public utility charges $0.12 per kWh for the first 300 kWh used, $0.17 per kWh for the

    asked by alice on December 4, 2012
  3. math

    In a normal month you use 1200 kWh of electricity. Your electricity provider has decided to increase the rate it charges for electricity by $0.05 per kWh. If you continue to use electricity at the same rate, how much more will it

    asked by anonymous0.1 on October 29, 2013
  4. phyical science

    A microwave oven has a power requirement of 1235 W. A frozen dinner requires 6.0 min to heat on full power. (a) How much electrical energy (in kWh) is used? 1 kWh (b) If the cost of electricity is 12 cents per kWh, how much does

    asked by ashley on September 4, 2010
  5. Math

    For Uncle Joe's dairy farm with 200 cows the cost of a methan digester is about 400 dollars. ASsume that the farm uses 800,000 kilowatt hours of electricity each year at a cost of $0.20 per kwh. The waste from a single cow can

    asked by Anonymous on March 5, 2018
  6. Science

    Our electricity bills consist of many different forms of energy use. In order to be able to make estimates on how much different appliances use electricity and how much savings could be done by investing less electricity consuming

    asked by karem on December 21, 2016
  7. Math

    I need help with this problem. The electricity meter on Donna's house read 71,236.4 kwh at the beginning of March and 73,196.2 kwh at the end of March. She pays 7.4% per kwh. What is the amount of her electricity bill for March?

    asked by Merisa Ann--Desperate for help!! on February 17, 2007
  8. Chemistry

    Assume electricity cost 15 cents kw per hour....using the energy requirements.what is the per gram cost of energy to produce Na + AL? Useful info: 2NaCL --> 2Na + CL2 around 600 degree C; 14 KJ per g Na. Al- 2Al2O3-->4Al+3O2 1000

    asked by Liliana on November 14, 2006
  9. Physics

    HELP WITH c.!!! A electric bill showed 1200 kilowatt hours (kWh) purchased at a cost of $150.00. a. What does PECO charge per kWh? $0.125 b. An electric dryer is rated at 5400 W. It takes 40 minutes to dry a normal load. What is

    asked by Phil on May 30, 2012
  10. physics

    a family goes on vacation for a week and leaves on a fan that consumes electricity at the rate of 200 watts. If the electricity is $0.14/kWh, how much does it cost to run the fan during this time?

    asked by kristen on August 9, 2014

More Similar Questions