SOMEONE HELP PLEASE..DUE AT MIDNIGHT

Hot dogs and Hamburgers:
1.)

The caterer for your class picnic charges $1 for each hotdog and $2 for each hamburger. You have $48 to spend. Write a model that shows the different numbers of hot dogs and hamburgers that you could purchase...


2.) Airplane landing: An Airplane's altitude is 100 feet as it is descending for a landing on a runway whose touchdown point is 5000 feet away. Let the x-axis represent the distance on the ground and the y-axis represent the airplane's altitude.
WHAT IS THE SLOPE OF THE AIRPLANE'S DESCENT????


3.) WRITE AN EQUATION of the line that follows the path of the airplane's descent.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 297
  1. Can't help. You will need to post one question at a time. Besides, we don't do homework for you. We help, not giving out answers sorry.

    1. 👍 0
    2. 👎 2
    posted by Max
  2. 1. d+2h=48
    2. So when the plane starts to descend at 100 feet, its at 0 on the X axis, so your point is (0, 100). It's touchdown point is 5000 feet away, so it will be at 5000 on the x axis and 0 on the y axis, so your point is (5000, 0). Now you have two points so you can find the slope using the slope formula, (y2-y1) / (x2-x1), so that would be (0-100) / (5000-0), which gives you -100/5000, or -1/50. The y intercept is 100 because that's what y was when x was 0. Now you have the slope and the y intercept, so go ahead and put in into slope-intercept form, y=mX-b when m=the slope and b=the y intercept, so you have
    y=-1/50x+100. Hope I helped!!!!!

    3. Sorry cant help with that one!!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Isabella

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math. HELP!

    Hot dogs and Hamburgers: The caterer for your class picnic charges $1 for each hotdog and $2 for each hamburger. You have $48 to spend. Write a model that shows the different numbers of hot dogs and hamburgers that you could

    asked by Anonymous on September 3, 2014
  2. Math. Help Thanks!

    Hot dogs and Hamburgers: 1.) The caterer for your class picnic charges $1 for each hotdog and $2 for each hamburger. You have $48 to spend. Write a model that shows the different numbers of hot dogs and hamburgers that you could

    asked by Jaden on September 3, 2014
  3. Economics

    Ashley is currently consuming 10 hot dogs and 8 hamburgers a week. The last hot dog she consumed yielded 20utils while the last hamburger she ate gave her 25utils. If hot dogs cost $2 and hamburgers cost $2.50, is Ashley consuming

    asked by Leon on November 8, 2010
  4. algebra

    you are planning a cookout. you figure that you will need at least 5 packages of hot dogs and hamburgers in total. a package of hot hods costs $1.90 and a package of hamburgers costs $5.20. you can spend a maximum of $20 in total

    asked by kelly on March 1, 2012
  5. Algebra Plz help :)

    Keysha randomly surveyed 150 people at a football game last weekend to find out whether they like hot dogs, hamburgers, or nachos. Of the 850 people at the game, how many should she expect to like both hot dogs and hamburgers. 24

    asked by Lady Phantomhive on May 26, 2016
  6. Math

    Please show me how to solve the following problem: The ocncession stand is selling hot dogs and hamburger during the game. At half-time,they sold a total of 78 hamburgers and hot dogs and brought in $105.50. How many of each item

    asked by Jane on December 26, 2011
  7. math

    At a concession stand seven hot dogs and four hamburgers cost 14.00 dollars. Four hot dogs and seven hamburgers cost 16.25. find the cost of one hot dog and one hamburger. Timed please hurry.

    asked by urgent on September 27, 2016
  8. math

    Mr. Kelly bought 8 dozen hot dogs for the third grade picnic. His pet dog broke into the groceries and ate 14 dogs. If each picnic guest eats one hot dog, how many people can still have a hot dog?

    asked by Renee on December 10, 2018
  9. ALGEBRA

    A GROUP OF STUDENTS GO OUT TO LUNCH. IF TWO HAVE HAMBURGERS AND FIVE HAVE HOT DOGS, THE BILL WILL BE $8.00. IF FIVE HAVE HAMBURGERS AND TWO HOT DOGS, THE BILL WILL BE $9.50. WOULDNT THE ANSWER BE $1.50

    asked by CARRISSA on February 11, 2008
  10. Math

    One day, a deli sold a total of 39 hamburgers and hot dogs. The revenue from these sales was $137.35. The hamburgers were $3.87 each and the hot dogs cost $2.90 each. a) Write a mathematical expression for the number of burgers,

    asked by Dustin on October 5, 2015

More Similar Questions