Chemistry

Fannie eats a dozen doughnuts every 36 hours. How many doughnut does she eat in a week? I used Dimensional Analysis(which isn't helping at all), but it keeps giving me weird number, like 36 over 2016 or 252 over 2016.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 104
asked by Harry
  1. How many hours in a week.
    (24 hrs/day) x (7 days/week) = 168 hrs/week.
    So (12 donu/36 hrs) x (168 hrs/week) = ?
    56 doughnuts/week?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by DrBob222
  2. Show your work and I'll tell you what is wrong with your factors.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by DrBob222

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    The doughnut shop is having a special on doughnuts. The first dozen is $3.60, and each additional dozen is $1.00 off. The breakfast club paid $21.80. How many dozen doughnuts did the club buy? BE SURE TO USE EQUATIONS FOR THIS

    asked by Ghadah on October 30, 2009
  2. Math

    Malia Stewart bought some doughnuts for $19.32. The cost of each doughnut was $.69. How many doughnuts more than two dozen did she buy? (Remember 1 doz. = 12 things.)

    asked by Losa on September 18, 2012
  3. Inequalities

    A doughnut shop at a shopping mall sells a dozen doughnuts for $2.95. Beyond the fixed costs of $150 per day, it costs $1.45 for enough materials and labor to produce each dozen doughnuts. If the daily profit varies between $50

    asked by Cindy M. on August 9, 2011
  4. Precalculus

    A doughnut shop at a shopping mall sells a dozen doughnuts for $2.95. Beyond the fixed costs of $150 per day, it costs $1.45 for enough materials and labor to produce each dozen doughnuts. If the daily profit varies between $50

    asked by Cindy on August 9, 2011
  5. Math: Inequalities

    A doughnut shop at a shopping mall sells a dozen doughnuts for $2.95. Beyond the fixed costs of $150 per day, it costs $1.45 for enough materials and labor to produce each dozen doughnuts. If the daily profit varies between $50

    asked by Karen on August 9, 2011
  6. MATH!!!!!!

    Roger purchases two doughnuts and three cookies at a doughnut shop and is charged $3.30. Sam purchases five doughnuts and two cookies at the same shop for $4.95. All the doughnuts have the same price and all the cookies have the

    asked by Megan on May 28, 2007
  7. Maths

    Please help me, Wendy went to a bakery to buy cakes and doughnuts. She spent $14 altogether on 30 cakes and doughnuts. Each cake cost 40 cents and each doughnut cost 50 cents. How many cakes and doughnuts did she buy?

    asked by J.Sarah on September 24, 2014
  8. Math

    On Monday, Archie paid $3.40 for three doughnuts and two coffees. On Tuesday he paid $3.60 for two doughnuts and three coffees. On Wednesday he was tired of paying the tab and went out for coffee by himself. What was his bill for

    asked by Cindy L on June 14, 2012
  9. Math

    On Monday, Archie paid $3.40 for three doughnuts and two coffees. On Tuesday he paid $3.60 for two doughnuts and three coffees. On Wednesday he was tired of paying the tab and went out for coffee by himself. What was his bill for

    asked by Andrea B on June 18, 2012
  10. calculus II

    (A) 2 students are sharing a loaf of bread. Student A eats half of the loaf, then student B eats half of what remains, then student A eats half of what remains, and so on. How much of the loaf will each student eat? (B) 2 students

    asked by Harold on April 14, 2010

More Similar Questions