English

1. I bought a popsicle from a cart around the corner.

2. I bought two popsicles from a cart around the corner.

(Are they grammatical? What other expressions can we use instead of 'popsicle'?)

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 74
asked by rfvv
  1. Both sentences are fine, yes.

    You can substitute many kinds of food for 'Popsicle' - pretzel, hot dog, doughnut, and lots of others!

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Sean bought 8 slurpees at $1.50 each and 6 Popsicles. He gave the cashier $25.00 and received $4.00 change. How much did each Popsicle cost? my answer: each slurpees for $1.50 the total will be = 8x $1.50= $12 for all slurpees.

    asked by bandar on September 4, 2015
  2. math

    Sean bought 8 slurpees at $1.50 each and 6 Popsicles. He gave the cashier $25.00 and received $4.00 change. How much did each Popsicle cost? my answer: each slurpees for $1.50 the total will be = 8x $1.50= $12 for all slurpees.

    asked by bandar on September 3, 2015
  3. Math

    This unfortunate event happened to me when my two children were little. Each of them had a friend over for lunch. After lunch, we had popsicles for dessert. There were 9 popsicles in the freezer & 3 flavors: 3 grape, 3 cherry, & 3

    asked by Anonymous on November 12, 2013
  4. math

    mr harris bought 4 for $0.50, mrs clarke bought 21 for $1.00, mr montaro bought 1134 for $2.00 and ms park bought 450 for $1.50. what were they buying?

    asked by Anonymous on August 27, 2012
  5. Math

    Bob and his dad visited the hardware store on Saturday. They observed the following transactions: Mr. Harris bought 4 for $0.50, Mrs. Clarke bought 21 for $1.00, Mr. Montaro bought 1,134 for $2.00, and Ms. Park bought 450 for

    asked by Daniel on March 25, 2010
  1. algebra

    Bob and his dad visited the hardware store on Saturday. They observed the following transactions:Mr Harris bought 4 for $0.50, Mrs Clarke bought 21 for $1.00, Mr Montaro bought 1,124 for $2.00 and Ms Park bought 450 for $1.50.

    asked by Caitlyn on August 30, 2010
  2. MATH!

    bob and his dad visited the hardware store on saturday. they observed the following transaction: Mr. Harris bought 4 for $0.50, Mrs. clark bought 21 for $1.00, Mr. Montaro bought 1,134 for $2.00 and Ms. Park bought 450 for $1.50.

    asked by Anonymous on August 26, 2010
  3. economics

    Bob and his dad visited the hardware store on Saturday. They observed the following transactions: Mr. Harris bought 4 for 0.50, Mrs. Clarke bought 21 for $1.00, Mr. Montaro bought 1,134 for $2.00 and Ms. Park bought 450 for $1.50

    asked by Jean on May 19, 2013
  4. MATH

    bob and his dad visted the hardward store on sunday. They observed the following transaction: Mr harris bought 4 for $.05, Mrs Clarke bought 21 for $1.00, Mr Montaro bought 1,134 for $2.00 and Ms. Park bought 450 for $1.50. What

    asked by KENISHA TAYLOR on September 4, 2012
  5. Algebra 1

    The marketing director of a department store interviewed 50 customers who had bought appliances the previous week. They found that 20% of the customers bought a washing machine and 40% bought a dishwasher. Also 48% of the

    asked by Sharon on May 14, 2014

More Similar Questions