Algebra

If one pen costs d dollars, what is the cost, in dollars, of 13 pens?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 189
asked by Tee
  1. 13d

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Calculus

    A dog kennel with four pens is to be constructed. The pens will be surrounded by rectangular fence that costs $13 per meter. The rectangle is partioned into four pens of equal size with three partitions made of fence that costs $5

    asked by Clarissa on March 24, 2017
  2. calculus

    A dog kennel with four pens is to be constructed. The pens will be surrounded by rectangular fence that costs $23 per meter. The rectangle is partioned into four pens of equal size with three partitions made of fence that costs

    asked by h on November 15, 2013
  3. Math, rates

    Which rates are equivalent? 6 U.S. dollars = 18 U.S. dollars 8 Canadian dollars 20 Canadian dollars 6 U.S. dollars = 9 U.S. dollars 8 Canadian dollars 12 Canadian Dollars 6 U.S. dollars = 9 U.S. dollars 8 Canadian dollars 16

    asked by carol on March 26, 2007
  4. math

    With 300 dollars one will have to buy total 30 items. If price of a exercise book is 30 dollars, price of pen is 24 dollars and price of a pencil is 6 dollars, and if that person is bound to buy at least one of each item, how many

    asked by Anonymous on January 7, 2017
  5. algebra

    The cost for a pack of 16 pens is $3.68. Find the unit price in dollars per pen. Round to nearest cent. 16รท3.68= 4.347...4.35?

    asked by Malicha on January 21, 2017
  1. Algebra

    A box contains blue and purple pens. There are 6 less than triple the number of blue pens as purple pens. A blue pen costs 20 cents and a purple pen cost 35 cents. The total value of all the pens is $37.90. How many of each colour

    asked by Annabelle on January 24, 2017
  2. math

    A Geometryset costs b dollars. A pen costs $2.00 less than the geometry set. Construct and simplify an expression in terms of b for the total cost of all three items.

    asked by howania on January 15, 2012
  3. Math

    6 notebooks cost the same amount as 8 pens. each notebook costs 3.50 mote than each pen. How much does each pen cost?

    asked by Lion on November 16, 2016
  4. math

    Jason spent a total of $79.80 on 6 pens and 12 erasers for his friends. A pen costs 5 times as much as an eraser. Find the cost of a pen. Answer:

    asked by edward on February 13, 2020
  5. Estimating rounding(Math)

    Round each to the nearest ten dollars, then estimate the answer. $88.99=---dollars +9.69=---dollars ----------------- Total is about---Dollars. $34.00=----dollars -19.29=----dollars ------------------ Differences is

    asked by queeneka on March 23, 2009

More Similar Questions