math i have no idea help please

DVDs are on sale for 12.50 for a set of two. You have $35. You can split a set and buy just one disc for the same price per disc as the set. how many disc can you buy?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 115
  1. 35 / (12.5/2) < x

  2. thank u ms.sue

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by eduarda
  3. You're welcome, Eduarda.

  4. If the answer is 5.6 then she has to buy how many discs?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by jamie

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Economics

    A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1,200 plus $2 for each DVDs; supplier B has no set-up fee

    asked by Anonymous on September 16, 2010
  2. Managerial Economics

    A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1200 plus $2 for each DVD; supplier B has no set-up fee

    asked by BJ on December 19, 2009
  3. Managerial Economics

    (Economyst Only Please): A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1200 plus $2 for each DVD;

    asked by BJ on December 19, 2009
  4. 4th grade math

    Marcia collected a number of used DVDs for the sale. There were 12 action movies, 7 comedies, and 8 animated films. she decided to put them on sale at 3 for $5. how many groups of 3 DVDs went on sale? How much money did they bring

    asked by mythreyee on January 9, 2014
  5. Maths

    DVDS 4 U SALE Price label more than £8-take 15% off Price label less than £8-take 10% off a)ivy buys 5 dvds with a price label of £6. work out how much she pays in the sale b)kurt buys 2 dvds each with a price label of £4 and

    asked by HS on October 23, 2013
  1. algebra

    A store sold 60 DVDs. Some of these were on sale and sold for $4.95 each, while the rest priced at $5.95 each. If the sales receipts for DVDs at the end of the day totaled $317.00, how many of each type were sold?

    asked by emily on March 1, 2015
  2. Math

    I got an answer by trial and error but need to know how to set the problem up. Bob bought 10 movies for $153. The DVDs were $12 and the BluRays were $23. How many of each did Bob buy? 7 DVDs and 12 BluRays. Thank you for help.

    asked by Joci on April 8, 2013
  3. Math

    A DVD producer has fixed costs (factory, machinery, and money paid to the recording artist) of $406,000. Additionally, for every DVD produced, the company spends $5 for materials and labor. The DVDs can be sold for $12 each. a)

    asked by LimaBeans93 on January 24, 2012
  4. math

    amos has 12 action , 15 comedy,. and 9 drama dvds, find the ratio of action dvds to the total number of dvds.

    asked by Angel on September 15, 2014
  5. Math

    You are the financial manager at Best Buy where a certain TV set is normally sold for $2,500 and the full purchase price is financed for 30 monthly payments at 24% per year compounded monthly, with the payments made at the end of

    asked by Nancy on October 22, 2014

More Similar Questions