Math

PLEASE HELP!!!!!! I don't understand the question!
The cost (C) of photocopies is 6 cents each for first 30 and 4 cents for each one after the first 30(Use x for the total number of photocopies. Assume x> 30]

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 146
  1. .06*30 + .04(x-30) = .04x + .6

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math( 7th grade advanced math so 8th grade math)

    Salvador bought 3 pounds of oranges that cost x cents per pound, a cucumber for 59 cents, and 2 bananas for 35 cents. Write an expression in simplest form that represents the amount spent. I don't understand how you would write

    asked by Jacobe on October 16, 2016
  2. math

    can u please help me a printig shop charges a 75-cent minimum for the first 8 photocopies of a flyer. additional copies cost 6 cents each. represent the cost of c copies if c is greater than 8. thank u

    asked by kiki on September 15, 2012
  3. Math

    A copy center offers its customers two different pricing plans for black and white photocopies of 8.5 in. by 11 in. pages. Customers can either pay $0.08 per page or pay $7.50 for a discount card that lowers the cost to $0.05 per

    asked by Jane on January 5, 2012
  4. MATH

    I am new to this site. I am not sure if my last post went thru, with my calculations for review, so I will copy and paste my entire query. Thanks for your assistance. === Additional questions: this is for a form I need to fill out

    asked by E on September 6, 2016
  5. Word Problem Cost minimization

    Don Garcia needs at least 24 units of vitamin A per day. Each green pill provides 4 units and each red pill provides one unit. Green pills cost 3.5¢ each and red pills cost 1¢ each. How many of each kind of pill should he take

    asked by GetYourLeash on July 22, 2005
  1. Math

    I have a question: How would you solve this? a dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen? In this cause is dozen 12? And half a dozen dimes in 60 cents? would that be 120? b/c a dozen dozen is 24 so u have 24 apples and

    asked by Gina on December 5, 2006
  2. Pre-Calculus

    A local photocopying store advertises as follows. " We charge 14 cents per copy for 150 copies or less,6 cents per copy for each copy over 150 but less than 230, and 3 cents per copy for each copy 230 and above. " Let x be the

    asked by Ann on September 30, 2013
  3. math !!!! :O

    The cost of making money varies form coin to coin: Pennies: 0.8 cents each Nickels: 2.9 cents each Dimes: 1.7 cents each Quarter: 3.7 cents each Half dollars: 7.8 cents each What is the cost of making $5.00 worth of each coin?

    asked by Iliana on March 14, 2011
  4. Pre-Calculus

    A local photocopying store advertises as follows. " We charge 14 cents per copy for 150 copies or less, 6 cents per copy for each copy over 150 but less than 230, and 3 cents per copy for each copy 230 and above. " Let x be the

    asked by Ann on September 30, 2013
  5. statistics

    A rocket fuel is to contain percent X of a particular chemical. The specification limits for X are 30 to 35%. The manufacturer will make a profit Q(x) on fuel per gallon as follows. Q(x)= 10 cents if 30

    asked by sam on November 4, 2011

More Similar Questions