math

What is the value of the variable cost ?

If the break even point is $ 130, the fixed cost is $ 330, selling price per unit is $ 25,and unit of sell is $50.

(3 marks)

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 56
asked by fizz
  1. mrs sue WILLhelp !;)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by fizz

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. word problems in algebra

    The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the

    asked by Amanda on April 5, 2007
  2. accounting

    using the break-even equations to solve for price and variable cost per unit andromeda company's break-even point is 2,400 units. variable cost per unit is $42; total costs are 67,200 per year. what price does andromeda charge?

    asked by jackie on October 25, 2013
  3. algebra

    The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the

    asked by jen on July 23, 2007
  4. accounting

    Mia Enterprises sells a product for $90 per unit. The variable cost is $40 per unit, while fixed costs are $75,000. Determine the (a) break-even point in sales units, and (b) break-even point if the selling price was increased to

    asked by Meagan McPhail on March 21, 2012
  5. Business

    Hello, I hope someone can help me with the question below, since I am completely stuck. One day, a bank receives $5000 deposit on which they are going to pay 2% per year. Same day, a student wants to take out a loan of $5000. The

    asked by Lisa on August 15, 2013
  6. Marketing

    Compete the break even point in dollars. Selling price = $2.00, Variable cost = $1.00, Fixed cost = $150,000

    asked by Kim on June 20, 2012
  7. math

    What is the value of the variable cost ? If the break even point is $ 130, the fixed cost is $ 330, selling price per unit is $ 25. (3 marks)

    asked by wilson on June 22, 2014
  8. Accounting

    A manufacturing company has to decide between their current process which has a variable cost of $10/unit and investing in new equipment which will reduce the variable cost to $5/unit. The new equipment will cost $100,000. Use a

    asked by Tara on February 4, 2010
  9. Math

    A manufacturer of 24-hr variable timers, has a monthly fixed cost of $56,000 and a production cost of $9 for each timer manufactured. The units sell for $16 each. Find the break-even point algebraically. a. break-even production

    asked by Kal Jay on October 21, 2016
  10. Math Help

    A manufacturer of 24-hr variable timers, has a monthly fixed cost of $56,000 and a production cost of $9 for each timer manufactured. The units sell for $16 each. Find the break-even point algebraically. a. break-even production

    asked by Robbi on October 19, 2016
  11. Business Finance

    Break Even Analysis.. consider the following income statemenbt and answer the question that follow. Sales(100 units) $200 Variable cost (.80each) .80 Fixed cost 20 Ebit 100 interest expense 30 ebt 70 income tax 24 net income 43

    asked by Michael on February 26, 2011

More Similar Questions