Math

peter had 3 kg of beef. he sold 1 kg 600 g of it. what fraction of it did he sell?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 88
  1. 1600 grams/3000 grams

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Damon

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    The U.S. produces 25% of all beef int he world. What fraction of all beef does the rest of the world produce A.1/4 B.2/5 C.3/4 D.4/5 A?

    asked by Jerald on October 17, 2012
  2. damon-steve- help statistics

    Statistics City XYZ has 8800 registered voters. There are two candidates: Peter and Paul. A poll of 600 randomly selected registered voters was conducted. We know that 331 said they'd vote for Peter and 251 said they'd vote for

    asked by sam on October 4, 2016
  3. math

    calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal portions. a)find the weight of 1 portion of beef. b)fin the weight of 4 portions of beef.

    asked by alex on December 9, 2019
  4. math

    calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal portions. a)find the weight of 1 portion of beef. b)fin the weight of 4 portions of beef.

    asked by Shohanur on February 8, 2013
  5. math

    Tickets for a concert sold for $11 and $8. If 600 tickets were sold for one evening and the receipts were $5500, how many of each were sold? Let the number of $11 tickets be x, then the number of $8 tickets would be 600-x Now we

    asked by vet on July 22, 2007
  1. accounting

    Fill in the blanks in the following separate income statements a through e. Identify any negative amount by putting it in parentheses. a b c d e Sales . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $60,000

    asked by Joann on July 9, 2011
  2. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds

    asked by Deb on July 7, 2014
  3. math

    The typical American eats 96.3 pounds of beef each year. If the average price of beef is $2.42 per pound, about how much is spent on beef by each american?

    asked by Anonymous on March 12, 2014
  4. Math

    Find the product in the simplest form. 1three-fourths × 11 A. 19one-fourth B. 11three-fourths C. 8one-fourth 11/3 × 5/8 A. 3/4 B. 4/5 C. 5/6 D. 5/8 Peter filled 5 cups each with 1one-half pounds of candy. How much candy did the

    asked by PLEASE HELP I BEG on January 16, 2020
  5. arithmetic

    a stock clerk had 600 pads on hand. He then issued 3/8 of his supply of pads to division X,1/4 to division Y and 1/6 to division Z. The number of pads remaining in stock is? I don't get how to solve this problem. In arithmetic

    asked by chrissy on July 28, 2007

More Similar Questions