math

A bottle of water costs $1.50. Explain how you would make a graph of four ordered pairs to model the total cost of the water in terms of the number of bottles.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 931
asked by niki
  1. Y = 1.5x
    X = The # of bottles of water purchased.
    Y = Total cost in dollars.

    (x,y)
    (1,1.5)
    (2,3)
    (3,4.5)
    (4,6).

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Henry
  2. A bottle of water costs $1.50. Explain how you would make a graph of four ordered pairs to model the total cost of the water in terms of the number of bottles.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. idk i need help

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by niyah
  4. Bottles of water sell for $1.50 each.

    Graph the relationship between the number of bottles of water sold and the total cost.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. Bottles of water sell for $1.50 each.

    Graph the relationship between the number of bottles of water sold and the total cost.

    Bottles Sold

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  6. Make a table with inputs showing the number of bottles of water and outputs showing the total cost of the water. Use 1, 2, 3, and 4 bottles for the inputs. Find the corresponding outputs. Plot the ordered pairs in the table of the form (input,output).

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by lil opp

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A bottle of water costs $1.50. Explain how you would make a graph of four ordered pairs to model the total cost of the water in terms of the number of bottles.

    asked by Devon on March 16, 2015
  2. math

    A bottle of water costs $1.50. Explain how you would make a graph of four ordered pairs to model the total cost of the water in terms of the number of bottles.

    asked by keoni on August 12, 2014
  3. Chemistry

    If we were to fill a bottle with boiling hot water than place it in a bucket filled with cold water what would happen to the bottle and why? i know the bottle would get crushed inwards but whats the science behind this can someone

    asked by Chem on January 15, 2017
  4. chemistry

    Here's the problem: You need to make 300L of 2.25M perchloric acid. It costs $25.95 for a 4.00 liter bottle of 60% HClO4, and $34.95 for a 4.00 liter bottle of 70% HClO4. Should you buy the 60% or the 70% bottles? Show your

    asked by Evie on May 5, 2011
  5. Math

    I am working on a graphing exercise where I had to make a picture using ordered pairs and graph it. Then I had to graph the inverse coordinates. Finally it said to make a different graph this time using the "negative of the

    asked by Brandi on March 3, 2013
  1. math

    Janine is considering buying a water filter and a reusable water bottle rather than buying bottled water. Will doing so save her money? First, determine what information you need to answer this question, then click here to display

    asked by Anonymous on May 19, 2017
  2. algebra

    what would a graph look like if.. y= (3/4)x + 2 and the domain is... x = {-8,-4,0,4,8} would it be discrete or continous? Kelly you should be able to see that the first equation is a line. You should be able to determine the slope

    asked by Kelly on August 27, 2006
  3. MATHS

    Armin is designing a bottle for a new shampoo. The bottle should have a volume of 450 cm3. Armin wants to minimize the amount of plastic used in the bottle. Determine the dimensions of the bottle with the minimum surface area in

    asked by OSAS on April 18, 2017
  4. sheridan

    Armin is designing a bottle for a new shampoo. The bottle should have a volume of 450 cm3. Armin wants to minimize the amount of plastic used in the bottle. Determine the dimensions of the bottle with the minimum surface area in

    asked by peace on April 17, 2017
  5. Sience

    One bottle of shampoo costs $6 for 8oz. A second bottle costs $4 for 5oz. Which has the lower unit rate?

    asked by Mike on October 13, 2016

More Similar Questions