math word problem

instead of buying packages of 20 batteries for $7.00 to power his video game controllers, Nathaniel decides to buy 4 rechargeable batteries and a charger for $15.39. How many times does he need to use the rechargeable batteries to make them a better value?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 171
asked by thelma
  1. If he buys x packs of batteries, we wan to find out how many packs it takes to cost more than the price of the charger and batteries.

    7x > 15.39
    x > 2.2

    So, after using the rechargeable batteries 40 times, they will be the better buy.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. help needed with math

    instead of buying packages of 20 batteries for $7.00 to power his video game controllers, Nathaniel decides to buy 4 rechargeable batteries and a charger for $15.39. How many times does he need to use the rechargeable batteries to

    asked by Thelma on June 5, 2014
  2. Math

    1.A maximum of 149 students are allowed to be seated in the cafeteria at one time. The school janitor has already placed 8 tables that seat 9 students each. The remaining tables to be placed seat 7 students each. How many of the

    asked by Jerald on April 13, 2013
  3. Math

    Steven goes to a game store. He purchases a new game system for $120. He purchased the game console for $82 and 2 used video games that were equally priced. How much did each of the video game cost? Show all of your work. Please

    asked by Jassy on January 2, 2018
  4. science 6 helppppppppppppppppppp

    two identical batteries are connected to different circuit. explain how it is possible for the batteries to supply different amount of power? is it because the another batteries might have more power??

    asked by lee on February 13, 2011
  5. Math

    The original price of a video game is $32. Prince buys the video game when it is on sale for 30% off the regular price. If the sales tax is 10%, how much will Prince pay for the video game?

    asked by Sue Dawson on November 29, 2015
  1. social studies thinking works

    When several stores in the same neighborhood sell the same video game system, what will likely happen? A. The price in the video game will increase B.the cost of production for video games will increase C.the price of video games

    asked by Abby a.k.a ANGEL on March 7, 2017
  2. math

    Ahmed earns $1.50 for every video game he sells. When he sells one carton of 30 video game, he earns an additional $10. What is the minimum number of video games he has to sell in order to earn $450?

    asked by Sharon on August 6, 2014
  3. Math

    A video game that originally costs $68 is on sale at a 15% discount. What is your final cost of the video game If there is a 5% sales tax?

    asked by Mason on February 21, 2015
  4. math

    Jesse rents 2 movies and 4 video games for a total of $18.70. At the same time, Dan rents 3 movies and 2 video games for a total of $15.25. How much does their friend Sabrina need to rent a combination of one game and one movie

    asked by B8 on January 12, 2014
  5. Math

    If it costs $75 to buy 3 video games, how much money will Jordan need if he wants to buy 12 video games? $75.00/3 video games=$25.00 for 1 video game $25.00 x 12 video games=$300.00 for 12 video games Can you please double check

    asked by Matt on October 4, 2016

More Similar Questions