maths

Jason rolls a can of baked beans from one end of his carpet to the other. If his carpet is 3 m long and if the can has a diameter of 75 mm, how many complete revolutions will the can make?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 129
asked by mary
  1. 3000/(pi*75) = ?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math- 5th grade

    Shauna baked bread rolls to sell at a school fair. 2/5 of the rolls were chocolate rolls, 1/3 were raisin rolls, 1/4 of the remainder were strawberry rolls, and the rest were vanilla rolls. What fraction of the rolls were vanilla

    asked by Ashli on May 21, 2013
  2. geometry

    you plan to carpet 468ft of space. carpet costs $26.75 per square yard and the tax is 7%. the carpet is sold in 12 ft rolls. what is the cost of the carpet?

    asked by ALICE on April 25, 2013
  3. Math

    Suppose you want to install carpet in a hexagon room whose sides are all 15 ft long. Carpet costs $48 per sq yd and comes in rectangular rolls that are 12 ft by 90 ft. (Sold by the whole sq yd) How will you lay the carpet? Where

    asked by Tamara on February 5, 2017
  4. Math

    Carpet plus installs carpet for $100 plus $8 per square yard of carpet. Carpet World charges $75 for installation and $10 per square yard of carpet. Find the number of square yards of carpet for which the cost including carpet and

    asked by Caitlyne on February 21, 2012
  5. algebra 1

    a roll of carpet 9 ft wide is 30 ft longer than a roll of carpet 15 ft wide. both rolls have the same area. make a sketch and find the dimensions of each.

    asked by ariana on October 28, 2010
  1. pre calc

    a roll of carpet is 9ft wide is 30 ft longer than a roll of carpet 15 ft wide. both rolls have the same area.find the dimemsions of each.

    asked by eric on October 8, 2010
  2. Math

    bill ate 1 jelly bean on sunday, 2 jelly beans on monday and 3 jelly beans on tuesday. if this continues for the rest of the week, how many jelly beans will bill have eaten in all by the end of saturday?

    asked by Nikki on February 26, 2016
  3. Math

    A contractor buys 14 yd of nylon carpet and 20 yd of wool carpet for $1738. A second purchase, at the same prices, includes 16 yd of nylon carpet and 25 yd of wool carpet for $2102. Find the cost per yard of the wool carpet.

    asked by Sarah on December 13, 2015
  4. Language Arts Help!!

    10 MS. SMITH: {glossing over his misbehavior and adopting a serious tone as she hands Jason a piece of paper} Yes, ok. So, tell me your plan for the project. Have you consulted this project list yet? You really need to quit

    asked by Valerie on May 25, 2016
  5. managerial economics

    Suppose that the demand curve for beans is given by: Q=20-P Where Q is thousands of pounds of beans bought per week and P is the price in dollars per pounds a. How many beans will be bought at P=0 b. At what price does the

    asked by Mishal Almandhour on July 1, 2010

More Similar Questions