algebra

Which jar of peanut butter is the best buy? How do I calculate this?
A.18 oz jar for $1.69
B.30 oz jar for $2.59
C.32 oz jar for $2.89
D.24 oz jar for $2.09

  1. 0
  2. 11
asked by Lycia
  1. Mark/Kayla/Lycia -- please use the same name for your posts.

    Divide the price by the number of ounces to get the price per ounce.

    A. 1.69 / 18 = $0.09 per ounce

    posted by Ms. Sue
  2. I am sorry! But thank you Ms. Sue!

    posted by Lycia
  3. You're welcome, Lycia. :-)

    posted by Ms. Sue
  4. A grocery store sells four different jars of peanut butter. Determine which is the best​ buy, based on the cost per unit.
    14 ounce for$1.71
    28 ounce for $2.94
    24ounce for $2.57
    34 ounce for$3.30

    posted by gloria
  5. I picked a because it is the cheapest jar of peanut butter

    posted by Aliyah

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    a peanut butter jar has a height of 5.9in and diameter of 3.6 in. one cubic inch holds 0.45 oz of peanut butter. How many ounces will fit in the jar
  2. Math

    ted sells his homemade peanut butter for 1.60 a jar at the local farmers Market the jar is 8 cm in diameter and 10 cm high he decides he will also sell peanut butter in jats that are 16 cm in diameter and 20 cm high.What should he
  3. Math

    Sue's Organic sells a 24-ounce jar of peanut butter that costs 5 less per ounce than their 16-ounce jar. What is the total price of their 24-ounce jar of peanut butter?
  4. health, safety and nutrition

    Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. what percent of the calories come from that?
  5. Math

    One jar of peanut butter and 3 loaves of bread cost $6.70. Three jars of peanut butter and 1 loaf of bread cost $9.32. Find the cost of a jar of peanut butter and a loaf of bread.
  6. math

    In a recent survey, 30% of the people polled stated that they preferred the taste of a low-fat peanut butter and would but it. Based on this survey, how many people in a city of 200,000 people who eat peanut butter would be
  7. Health, Safety, and Nutrition

    1)Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. What percent of the calories come from fat. a)30 b)40 c)70 d)80 i put c
  8. childcare

    Following the nutritional label on the jar of peanut butter. you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat what percent of calories come from fat? A.30 b.40 c.70 d.80
  9. math

    A cookie jar contains 6 chocolate chip cookies, 4 oatmeal cookies, 8 peanut butter cookies, and 2 sugar cookies. If a cookie is pulled from the jar what is the probability that it is oatmeal or peanut butter?
  10. Nutrition of the young child

    Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 once of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. Whst percent of the calories come from fat. A.30 B.40 C.70 D.80 I chose C as my

More Similar Questions