algebra

A store sells mixtures of almonds and cashews for $6.50 per pound. Peanuts sell for $2.95 per pound and cashews sell for $7.95. How many pounds of each should be used to make 80 pounds of this mixture?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 139
asked by nick
  1. Assuming a typo, and you meant peanuts instead of almonds, we have

    2.95p + 7.95(80-p) = 6.50*80
    p = 23.2

    So, 23.2 lbs of peanuts and 56.8 lbs of cashews

    or whatever the nuts really are.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with

    asked by addy2017 on August 5, 2014
  2. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with

    asked by sha on June 23, 2010
  3. Math Word Problem

    Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The peanuts didn't sell well, so in order to sell 60 lbs of peanuts the manager decided to mix 60 lbs of peanuts w/ cashews and sell the mixture for $2.50 per

    asked by Amy~ on September 12, 2010
  4. math

    A store sells two types of nut mixtures. The standard mix contains 100 grams of cashews and 200 grams of peanuts and sells for $2. The deluxe mix contains 120 grams of cashews and 40 grams of peanuts and sells for $2.50. The store

    asked by Katherine on April 20, 2018
  5. College Algebra

    A gift store is making a mixture of almonds, pecans, and peanuts, which sells for $4.50 per pound, $3 per pound, and $4 per pound, respectively. The storekeeper wants to make 50 pounds of mix to sell at $4.38 per pound. The number

    asked by Gabbi on April 11, 2017
  6. Math

    A nut wholesaler sell two types of mixes of cashews and peanuts. He makes low-grade mix containing 8 pound of peanuts and 4 pound of cashews and high-grade mixer containing 6 pound of peanuts and 6 pound of cashews. Let x and y

    asked by Amartya on September 7, 2016
  7. Math

    Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with 12 pounds of peanuts to obtain a mixture that sells for $4.20 per pound?

    asked by Rachel on January 31, 2013
  8. algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes the deluxe has half cashews and half peanuts and sells for $7 a pound the economy mix has one third cashews and two thirds

    asked by Mary on May 4, 2016
  9. college algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes good luck stats has half cash and half peanuts and sells for $7 a pound become a mix has one third cashews and two thirds

    asked by Mary on May 4, 2016
  10. Trigonometry

    Peanuts cost $3 per pound, almonds $4 per pound, and cashews $8 per pound. How many pounds of each should be mixed to produce 140 pounds of a nut assortment that cost $6 per pound, in which there are twice as many peanuts as

    asked by Nick on December 4, 2015

More Similar Questions