Math

Marcy paid $35 for 10 kg of raisins. She divided raisins equally into two containers. Then she sold raisins in the first container at $4.50 per kg and those in second container at $5.50 per kg. How much money did Marcy earn after selling all the raisins?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 109
  1. (5 * 4.50) + (5 * 5.50) - 35 = ?

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Courtney wanted to share raisins with Norman and Mark. She counted 36 raisins in her box. She said "If we all have the same number of raisins, there are 98 raisins in all." What is wrong with Courtney's statement?

    asked by Jane on October 21, 2012
  2. MATH

    it is found that the number of raisins in a box of a popular cereal is normally distrubuted, with a mean of 133 raisins per box and a standard deviation of 10 raisins. my cereal box has 152 raisins, what is the z-score for this

    asked by JONES on December 19, 2016
  3. MATH 2

    It is found that the number of raisins in a box of a popular cereal is normally distributed, with a mean of 133 raisins per box and a standard deviation of 10 raisins. My cereal box has 147 raisins. What is the z-score for this

    asked by James on December 15, 2016
  4. math

    Solve the problem. Make sure your answer is in simplest form and improper fractions are expressed as mixed numbers. A baker used packages of raisins when he was making muffins. Each package contained pounds of raisins. How many

    asked by diego on October 19, 2015
  5. math

    Chris is determining the amount of raisins he will use for a raisin bread recipe. The ratio of cups of raisins: number of loaves Chris used is 3 raisins to 2 loaves. Which ratio is equivalent to the rate of raisins to loaves of

    asked by Anonymous on October 29, 2014
  6. algebra

    While working at The Nut House you are asked to make a mixture of raisins and nuts worth $2.75/lb. You have 12 pounds of raisins worth $1.25/lb. How many pounds of nuts worth $4.00/lb should you add to the raisins to get the

    asked by Loretta on April 15, 2011
  7. algebra

    Boy and Girl sells mixtures of almonds and raisins. A kilogram of almonds and raisins cost $300 and $125, respectively. If the final cost of the mixture is $1,400 and the mixture contains 7.5kg of the raisins, how many kilograms

    asked by notepad on October 19, 2015
  8. math

    The raisins in a bag weigh 9/16 of pound. If the raisins are divided into 6 equal shares, how much will 4 shares weigh? not just the answer

    asked by Tomas on August 14, 2013
  9. Math

    A trail mix contains peanuts, chocolate pieces, and raisins. There are twice as many raisins as chocolate pieces. There are 20 less peanuts than raisins. In total, the mix contains 200 trail mix pieces. Write an equation in terms

    asked by Jamie on January 5, 2017
  10. chemistry - significan digits

    #1) Complete the following calculation by providing the correctly rounded answer in SI Units: 6.25 g divided by 8.25 g/mol #2)You are using a scale that has an accuracy of 0.01g. Suppose you have been told that one raisin has a

    asked by Sarah on May 10, 2008

More Similar Questions