Maths

Write an expression that represents the profit for 25 pennants, 80 buttons and 40 caps.


Help? How?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 64
  1. Profit for each = sales price - cost of production and sales.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by PsyDAG

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Alex is making 12 pennants for the school fair. The pattern he is using to make the pennants is shown in the figure. The fabric for the pennants costs $1.25 per square foot. How much will it cost Alex to make 12 pennants?

    asked by Sue on January 24, 2018
  2. 3rd grade math

    write an expression. then write a number sentence and solve. Garnet bought 16 red buttons,8 blue buttons, and 25 green buttons. How many blue and red buttons did she buy? I know the number sentence is 16 +8=24. What ia an

    asked by danny on September 16, 2008
  3. Math

    How would you go about solving these problems using a chart to help? I tried them, but for some reason I keep getting them wrong (I checked the answers in the back of my book, which does not give an explanation as to how to

    asked by Shaina on October 16, 2008
  4. 4th grade math - line plot

    Can you explain how to answer the following question? Information: Tally chart shows the widths of buttons collected (button sizes in inches). 1/8 in = 6 buttons, 2/8 in = 0 buttons, 3/8 in = 3 buttons, 4/8 in = 1 button, 5/8 inc

    asked by Jared on May 17, 2017
  5. math

    A meat department manager discovrs that she can sell m(x) killograms of ground beef in a week, where m(x) = 14 700 - 3040x, if she sells it at x dollars per kilogram. She pays her supplier $3.21/kg for the beef. a) Determine an

    asked by john on December 14, 2015
  6. Math

    School pennants cost $18 each. Ms. Lee says she will pay $146 for 7 pennants. Is her answer reasonable? Explain

    asked by Anonymous on February 24, 2019
  7. math

    a custom printing store is planning on adding painters caps to its product line. For the first year the fixed costs for setting up production are $15,000 the variable costs for producing a dozen caps are $8 the revenue on each

    asked by Anonymous on September 21, 2010
  8. Match

    justine has 162 red buttons,98 blue buttons,and 284 green buttons. she says she knows she has more than 500 buttons without adding.do you agree? explain.

    asked by Jay on September 25, 2014
  9. math

    justine has 162 red buttons,98 blue buttons,and 284 green buttons. she says she knows she has more than 500 buttons without adding.do you agree? explain.

    asked by esha on December 1, 2010
  10. NEED HELP drawing a visual for this question

    Marnie collects red, blue and purple buttons. At the beginning of the year she has 360 buttons in a box. The ratio of red buttons to blue buttons is 4:3 and there are twice as many red buttons as purple buttons. a.What is the

    asked by Dell on December 6, 2011

More Similar Questions