algebra 2

A drama club is planning a bus trip to new york city to see a broadway play. the cost per person for the bus renatl varies inversely as the number of people going on the trip. It will cost $30 per person if 44 people go on the trip. How much will it cost per person if 20 people go on the trip?

asked by Amy
  1. 30 * 44 = $1,320

    1,320 / 20 = $______ per person

    posted by Ms. Sue
  2. 130

    posted by amy
  3. No.

    posted by Ms. Sue
  4. 66

    posted by amy
  5. Yes. $66 per person

    posted by Ms. Sue
  6. 49.75

    posted by Anonymous

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A drama club is planning a bus trip to New York City to see a Broadway play. The cost per person for the bus rental varies inversely as the number of people going on the trip. It will cost $30 per person if 55 people go on the
  2. Math

    The drama club is planning a field trip. Two-thirds of the drama club will attend, in addition to 8 teachers. There are 48 people going on the field trip. Write an equation you can use to find the number of students in the drama
  3. Algebra word problem/Splitting the Cost

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down
  4. Algebra Splitting the Cost

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down
  5. Algebra POW HELP!!!!!

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down
  6. Math

    A group of 45 people decide to rent a bus for a trip. They divide the cost equally. When five of the people decide not to go on the trip the rest of the people pay $10 more each. How much does the bus cost?
  7. Math help

    Can someone please help me? I've been stuck on this for two days Leo is planning a trip with his friends by renting a bus. He found that the bus costs $75.50 for 5 people. If he is planning to go with 13 people and himself, how
  8. Math

    Victor's class is going on a field trip. They will ride on the city bus twice, once going and once coming back. The one-way bus trip costs 35 cents per child and 50 cents per adult. There are 24 students, 4 parents, and 1 teacher.
  9. maths

    The insight bus tour offered to take a group of senior citizen to a lake resort for a fare of $120 per person if 25 person or fewer sign up. If more than 25 person make the trip, each fare will be reduced by $20. The capacity of
  10. Word Problem Help Please

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down

More Similar Questions