algebra

the revenue of this product is given by R=px=(100x-x^2)x. how many units must be sold to give zero revenue? p=100x-x^2

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 45
asked by Jaymr
  1. R(x) is the revenue as a function of the number of units sold, x, where

    R(x)=(100x-x²)x

    if p(x)=100x-x² then R(x)=0 whenever p=0.

    So the problem would be reduced to solve for p(x)=0, or
    100x-x²=0
    x(100-x)=0
    which gives us x=100 would make p(x)=0 and R(x)=0.

    Put x=100 back into R(x) to make sure the answer is correct.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. College Algebra (Urgent)

    The demand equation for a product is p = 60 – 0.0004x, where p is the price per unit and x is the number of units sold. The total revenue for selling x units is shown below. Revenue = xp = x(40 – 0.0004x) How many units must

    asked by Jack on July 10, 2013
  2. Math

    The revenue from the sale of a product is, in dollars, R = 1500x + 3000(2x + 3)^−1 − 1000 where x is the number of units sold. Find the marginal revenue when 150 units are sold. (Round your answer to two decimal places.)

    asked by KeAndre on February 9, 2017
  3. Math

    A hair product company sells three types of hair products for $30, $20, and $10 per unit. In one year, the total revenue for the three products was $800,000, which corresponded to the sale of 40,000 units. The company sold half as

    asked by Julia on June 17, 2014
  4. calculus

    The Revenue from the sale of x units of a product is represented by the following formula: R = 20(3x + 1)^-1 + 50x - 17 dollars. Find the Marginal Revenue when 20 units are sold?

    asked by Carol on February 12, 2012
  5. calculus

    The revenue from the sale of x units of a product is represented by the following formula. R = 10(5x + 1)–1 + 70x – 11 dollars Find the marginal revenue when 50 units are sold. (Round your answer to the nearest cent.)

    asked by Mike on February 21, 2012
  6. lehman

    Hair Products A hair product company sells three types of hair products for $30, $20, and $10 per unit. In one year, the total revenue for the three products was $800,000, which corresponded to the sale of 40,000 units. The

    asked by bibi on June 13, 2014
  7. math

    the revenue R from selling x units of a certain product is given by R=x(20-0.2x) How many units must be sold to produce a revenue of $500?

    asked by Mary on December 14, 2008
  8. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has

    asked by Sanaa on November 23, 2011
  9. College Alg

    The revenue and cost equations for a product are R=x (50-0.002x) and C= 12x+ 150000. Where R and C are measured in dollars and x represents the number of units sold. How many units must be sold to get a profit of at least

    asked by mary on October 1, 2014
  10. Pre Calculus

    The revenue and cost equations for a product are R=x (50-0.002x) and C= 12x+ 150000. Where R and C are measured in dollars and x represents the number of units sold. How many units must be sold to get a profit of at least

    asked by Destiney on March 26, 2016

More Similar Questions