HELP MATH 5th grade

Sam has 3 pets.
Monday she uses d cans of pet food.
Tuesday she uses 6 cans
Wednesday Thursday and Friday uses 4 cans each day

How many cans does she use during thse 5 days?

which number is not needed to solve problem?

4 3 5 6 - please explain

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 91
asked by daniel
  1. How many cans did she use on Monday?

  2. The question says the letter d

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by daniel
  3. 6+4+4+4+d = 18 + d cans

  4. so which number is not needd to solve the problem 3 or 5

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by daniel
  5. Neither 3 nor 5 was used.

    Is it possible there's an error in your problem? Check with your teacher.

  6. if i answered it D + 6 + (3x4) then i do not need the 5 -- it says which number 3 4 5 6 is not needed

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by daniel
  7. Ahh! I think you're right! Good thinking!

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math help practice test

    Harvey has 3 pets. On Monday she uses d cans of pet food. On Tuesday she used 6 cans and wed thurs fri she uses 4 cans each day. How many cans does she use during these 3 days. Which number is not needed to solve this problem. 4 3

    asked by Daniel on May 13, 2014
  2. Math

    Jason wants to use his earnings from Monday and Tuesday for online movie rentals. The movies cost $2.96 each to rent. How many movies can Jason rent? Jason sells can's to a recycling center that pays $0.40 per pound of cans.

    asked by Matt on September 7, 2016
  3. Business English

    Who is the primary audience for a company that cans and markets pet food? A. suppliers of the food product b. vetenarians and hospitals c. pet owners d. cats and dogs I say C

    asked by Lisette on January 31, 2013
  4. math

    five 150ml cans of perfrct prt dog food $1.26. twelve 400ml cans of doggies love it for $7.38. ten 150ml cans of rover's chow for $2.60. six 400ml can of man's best forend for $3.94. Which pet food should ms.jones buy? explain in

    asked by maya on September 9, 2010
  5. MATH

    Taylor surveys students in one grade level who own at least one pet. She finds that 50% of the students surveyed own 2 pets, 3 students own 3 pets each, and 2 students own 4 pets each. Eight of the students in the grade own 1 pet.

    asked by Anonymous on December 2, 2016
  6. math

    Taylor surveys students in one grade level who own at least one pet. She finds that 50% of the students surveyed own 2 pets, 3 students own 3 pets each, and 2 students own 4 pets each. Eight of the students in the grade own 1 pet.

    asked by Anonymous on May 19, 2014
  7. Stats

    A researcher uses a matched- subjects design to investigate whether single people who own pets are generally happier than single people without pets. A mood inventory questionnaire is administered to a group of 20 to 29 year old

    asked by Evelyn on June 16, 2015
  8. 3rd grade math

    Even mom cant get this one A sets up pet parade. Pet owners walk in rows with pets Row 1 = 1 owner 1 pet Row 2 = 2 owners i pet each Row 3 = 1 owner 2 pets Row 4 = 2 owners 2 pets each Row 5 = 1 owner 3 pets ROW 6 = we have come

    asked by daniel's mom on November 15, 2011
  9. Chemistry

    In March 2007 a number of pets were sickened or killed by pet food contaminated with the chemical melamine, which is used in the manufacture of certain plastics. It is thought that the melamine was added to make a pet food

    asked by Anonymous on October 13, 2015
  10. Marketing

    I have to conduct a questionnaire for a pet food delivery service. I need help in coming up with more questions. So far, I got: Do you own a dog or cat? Do you have more than one pet? How often do you buy your pet food? What brand

    asked by Mike on September 18, 2007

More Similar Questions