Math!!!

Jim bought 1520 g of beans. He used all the beans to make 16 bean bags. How many hrams of beans did he use for each bean bag? - equation format please!

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 39
  1. Lexi/Dianne -- I did the last two problems for you. Now it's your turn.

    I'll be glad to check your answer.

  2. Okay! I am sorry but I just learned this on Friday at school and I just wanna practice solving these type of problems! I have 1520/ or รท by 16 = f = 95?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. Yes.

    1520/16 = f

    95 = f

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Tucker bought 2 bags of beans. There are b beans in each bag. Write an expression that shows how many beans Tucker bought.

    asked by karla on May 23, 2017
  2. math

    Mary bought and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3, she bought the maize as $12 per kg and the beans $4 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg of

    asked by John on February 5, 2015
  3. math

    Mary bought and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3 she bought the maize as $12 per kg and the beans $4 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg of the

    asked by John on February 5, 2015
  4. managerial economics

    Suppose that the demand curve for beans is given by: Q=20-P Where Q is thousands of pounds of beans bought per week and P is the price in dollars per pounds a. How many beans will be bought at P=0 b. At what price does the

    asked by Mishal Almandhour on July 1, 2010
  5. math

    Mary bought maize and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3, she bought the maize as $4 per kg and the beans $2 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg

    asked by kudu on February 6, 2015
  6. math

    Mary bought maize and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3, she bought the maize as $12 per kg and the beans $4 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg

    asked by king on February 6, 2015
  7. Math

    Assume a box contains three red jelly beans and two green ones. We consider the event that a red bean is drawn. Suppose I pick a jelly bean from the box without looking. I record the color but do not put the bean back in the box.

    asked by Math on June 28, 2015
  8. math

    Barstucks is making a new coffee blend. The company bought 50lbs. of Kona beans at $34.95 per lb. and plans to mix these beans with Columbian beans that sell for $7.99 per lb. wholesale. If Barstucks wants its cost of the blend to

    asked by zee on April 20, 2011
  9. math

    a company bought 50lb of kona beans at $34.95 per lb. and plans to mix these with colombian beans at $7.99 per lb. wholesale. If they want the blend to be $11.95 per lb, how many lbs of colombian beans should they buy?

    asked by Shelly on April 11, 2011
  10. Math

    In a bag of 400 jelly beans, 25% of the jelly beans are red in color. If you randomly pick a jelly bean from the bag, what is the probability that the jelly bean picked is NOT one of red jelly beans?

    asked by John on February 21, 2016

More Similar Questions