WORD PROBLEMS UGH

1) A party mi is made from pretzels that cost $2 lb. and cereal that costs $2.40 lb. If a total of 4 pounds is made and the cost for the mix is $2.15 a pound, how many pounds of each ingredient are used?

2) When the tens digit of a two digit number is added to three times the ones digit, the sum is 31. If the digits are added, the sum is 15. what is the original number?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 74
asked by andra
  1. Please Check it - I think I may have figured it out.
    1) 1/2 lb cereal and .48 lb. of pretzels
    2) 78

    Am I right? :-)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by andra
  2. #1 is obviously wrong, since your weights don't add up to the desired 4 lbs. If there are x lbs of pretzels,

    2x + 2.4(4-x) = 2.15*4
    x = 2.5
    so, 2.5 lbs pretzels and 1.5 lbs cereal

    #2 correct

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. 6th Grade Math

    Aiden has 7/10 cup cereal, 2 2/3 cups pretzels, 1/6 cup raisins and 2/5 cup chocolate chips to make a party mix. How much party mix will he have in all if he uses all the ingredients he has?

    asked by R on April 13, 2014
  2. algebra

    Tina Mixes pretzels that sell for $2 a lb with cereal that sells for $3 a lb. she wants to make an 8 lb mixture to sell for $2.50. write 2 equations to represent this info. How many lbs of pretzels and how many lbs of cereal were

    asked by rob on May 24, 2011
  3. Math

    The cost of a 20-oz box of cereal is $4.29. A 12-oz box of the same cereal costs $3.59. Which box of cereal is a better buy? How do you know? Provide evidence to prove your choice is correct.

    asked by Bruh,Look At This Dude on November 29, 2018
  4. Algebra

    On a given day, a vendor made less than $40 from hot dog and pretzel sales. The inequality graphed below represents the number of hot dogs (x) and pretzels (y) he could have sold and made less than $40. Which combination of hot

    asked by Chloe on January 20, 2017
  5. Mathematics!

    A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.

    asked by Matt on October 20, 2011
  6. math

    A catering fi rm charges a fi xed cost for overheads and a price per person. It is known that a party for 20 people costs $557, whereas a party for 35 people costs $909.50. What is the fixed cost and the cost per person charged by

    asked by adit on May 3, 2018
  7. physics

    B. You can get 28 oz of spicy pretzels for $4.40, or you can get 16 oz of regular pretzels for $2.30. 1. Which is a better deal? Explain your reasoning. 2. How much would 16 oz of the spicy pretzels cost, assuming the same price

    asked by andrea on January 24, 2011
  8. math

    it costs mr kringle $10 to make 100 gaint pretzels for his bakery. if he sell his pretzels for .25 each, how much profit will he make after selling all 100 pretzels?

    asked by ssmomo on March 21, 2010
  9. Math

    A 16 ounce box of cereal costs $4.00. How many cents per ounce does cereal cost?

    asked by Gabby on October 12, 2017
  10. Algebra

    jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal $4.99. write an equation that represents the total cost c of

    asked by Alexius on August 22, 2012

More Similar Questions